لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۸

آمریکا پیشگام در امنیت اتمی جهانی


جلوگیری از دسترسی به مواد لازم برای ساختن سلاح اتمی، بهترین راه برای بازداشتن تروریست ها از دسترسی به آن است.

خطر تروریسم هسته ای همچنان یکی از بزرگترین تهدید ها برای امنیت جهانی است.
اعمال تروریسم هسته ای پیامدهای وخیمی در سراسر جهان به بار خواهد آورد، که از جمله آن ها می توان به قابلیت کشتار جمعی، گسترش تشعشع های اتمی و صدمه زدن به اقتصاد بین المللی اشاره کرد.

جلوگیری از دسترسی به مواد لازم برای ساختن سلاح اتمی، بهترین راه برای بازداشتن تروریست ها از دسترسی به آن است.


پرزیدنت باراک اوباما، در تلاش برای پیش بردن کوشش هایی در جهت جلوگیری از تروریسم هسته ای، نخستین همایش امنیت اتمی را در سال ۲۰۱۰ در واشنگتن برگزار کرد. چهل و هفت کشور از همه جای جهان متعهد شدند که ایمنی مواد اتمی خود را تضمین کنند.

از آن زمان، جهان به پیشرفت های عمده ای دست یافته است که می توان به تشکیل همایشی در سال ۲۰۱۳ در سئول و اجلاس مشابه آن که اخیرا در لاهه در ۲۰۱۴ برگزار شد، اشاره کرد. کشورها برای محافظت از مواد اتمی در داخل مرزهای خود و جلوگیری از قاچاق آن، گام های مشخصی برداشته اند.

در حقیقت، از هنگام نخستین سخنرانی مهم پرزیدنت اوباما درباره امنیت ملی در پراگ در سال ۲۰۰۹، دوازه کشور تهیه اورانیوم بسیار غنی شده را در داخل مرزهای خود به طور کامل حذف کرده اند، و ۲۴ رآکتور اتمی که از اورانیوم با غنای بالا استفاده می کردند، در ۱۴ کشور به استفاده از سوخت با غنای پایین تر تبدیل یا تعطیل شدند. در مجموع، ۲۷ کشور نزدیک به ۳هزار کیلوگرم اورانیوم با غنای بالا، و نیز پلوتونیوم، را جمع آوری کرده یا از بین برده اند.

ایالات متحده آمریکا با متحدان و شریکانش به کار برای برقراری یک ساختار امنیت اتمی جهانی جهت کاهش تهدید تروریسم اتمی ادامه خواهد داد. تشکیل اجلاس بعدی امنیت اتمی در امریکا در ۲۰۱۶ ادامه همین مشی است.
XS
SM
MD
LG