لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۵

خوشبینی ایران برای آغاز نگارش توافق‌ هسته‌ای از امروز


عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران در وین، از احتمال آغاز نگارش متن توافق نهایی از روز چهارشنبه سخن گفت؛ احتمالی که پیش از آن یکی از دیپلمات‌های هیات ایرانی آن را «بسیار زیاد» خوانده بود.

این دیپلمات فضای روز اول مذاکرات را با وجود اختلافات، «بسیار خوب» توصیف کرد و به خبرگزاری رسمی ایران گفت: «رایزنی‌های دو جانبه و چند جانبه‌ای که پیش از شروع رسمی مذاکرات با ۱+۵ صورت گرفت دیدگاه‌ها پیشنهادهای طرفین مذاکره روشن شد و طرفین با آگاهی کامل از دیدگاه‌های یکدیگر وارد مذاکره شده‌اند». به گفته وی، «چنانچه روی یکی دو مورد تفاهم حاصل شود، روزنه‌ای باز شده و نگارش متن مشترک توافق نهایی آغاز می‌شود که بر سایر مسایل نیز تاثیر مثبتی دارد».

دور پنجم مذاکرات ایران و ۱+۵ دوشنبه در وین آغاز شد و صبح سه‌شنبه با برگزاری نشست رسمی و عمومی شرکت‌کنندگان در نشست ادامه پیدا کرد. پس از آن نیز نشست کارشناسان حقوقی و فنی هیات‌های مذاکره‌کننده برگزار شد.

ایران و هیات‌های مذاکره‌کننده پیش از آغاز این دور از مذاکرات، نشست‌های دوجانبه‌ای را برای بررسی موارد مورد اختلاف و پیشنهادهای قابل بررسی، برگزار کردند.

دیپلمات هیات ایرانی در پایان نشست عمومی روز سه‌شنبه و در حالیکه هنوز نشست کارشناسان حقوقی جریان داشت با خبرگزاری ایرنا گفت و گو می‌کرد. او گفت: «چنانچه روی یکی دو مورد تفاهم حاصل شود، روزنه‌ای باز شده و نگارش متن مشترک توافق نهایی آغاز می‌شود که بر سایر مسایل نیز تاثیر مثبتی دارد.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز در پایان مذاکرات روز سه‌شنبه گفت: «امیدواریم در پایان این دور از مذاکرات به یک متن اولیه برسیم اگر چه این متن حاوی ده‌ها و صدها جمله مورد اختلاف در آن باشد. امیدواریم حداقل در این مقدار بتوانیم پیشرفت داشته باشیم که به یک چارچوب مورد توافق برای تفاهم نهایی رسیده باشیم.»

تعداد سانتریوفوژها و کیفیت آنها، میزان غنی‌سازی و نحوه لغو تحریمها از جمله موارد اختلاف نظر بین ایران و ۱+۵ است.

در همین حال، مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون نیز در پایان جلسه عمومی روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: «آنچه که در حال حاضر می‌گذرد، جلسات فنی درباره شماری از مسائل مختلف است. پس از آن جلسات بیشتری تشکیل خواهد شد و کار ادامه خواهد یافت».

یک روز پیش از آن، ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مذاکرات را در مرحله‌ای حساس دانسته و گفته بود: «زمان زیادی باقی نمانده و پیشرفت کافی نبوده است.»

در همین رابطه، رویترز در گزارشی از وین نوشت با کوتاه بودن زمان، اگر قرار باشد از تمدید مهلت شش ماهه گفتگوهای هسته‌ای پرهیز شود، مذاکره‌کنندگان در یک ماه آینده با چالش‌های سختی برای پرکردن شکاف‌ها در مواضع طرفین روبرو خواهند بود.

تحلیلگران می‌گویند تمدید مذاکرات با خطراتی همراه است؛ از جمله، دو طرف ممکن است زیر فشار تندروها در داخل، که می‌خواهند شرایط رسیدن به توافق سخت‌تر شود قرار بگیرند و چنین وضعیتی احتمال رسیدن به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز را پیچیده‌تر می‌کند.
XS
SM
MD
LG