لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

شورای امنیت درباره پیش نویس قطعنامه تحریم های جدید علیه ایران رایزنی می کند


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده و دیگر قدرت های عمده جهان با پیش نویس قطعنامه ای موافقت کرده اند که ممکن است چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران را برقرار کند.

خانم کلینتون این موضوع را روز سه شنبه در توضیحاتی در یک کمیته سنای آمریکا، و یک روز پس از آن عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران، طرحی را برای ارسال بخشی از اورانیوم غنی شده خود به ترکیه در مقابل دریافت سوخت اتمی اعلام کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است روز سه شنبه رایزنی های خود را در باره پیش نویس آغاز کند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت پیش نویس در پی مذاکراتی در میان پنج عضو دایمی شورای امنیت – آمریکا، بریتانیا، چین، فرانسه و روسیه – و نیز آلمان تکمیل شد.

او گفت توافق با پیش نویس در همکاری با چین و روسیه – که پیش از این در برابر وضع تحریم های بیشتر علیه تهران ایستادگی می کردند – به دست آمد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: به گمان او اعلام این موضوع پاسخی قانع کننده به تلاش هایی است که در تهران جریان دارد.

پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کشورهای غربی را متهم کرده است که برای پرهیز از حل اختلاف اتمی با کشور او، «بهانه جویی می کنند.»

رامین مهمانپرست که در یک کنفرانس خبری سخن می گفت، همچنین اظهار داشت اگراعضای گروه وین - آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی اتمی - طرح ایران را امضا کنند، امکان دارد جو «مثبتی» برای همکاری اتمی به وجود آید.

روز دوشنبه، ایران توافقی را با ترکیه و برزیل امضا کرد که بر اساس آن ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده خود را در برابر دریافت سوخت اتمی با غنای بالاتر برای استفاده در یک رآکتور پژوهشی پزشکی در تهران به ترکیه بفرستد.

آمریکا و دیگر کشورهای غربی نسبت به این طرح ابراز بدبینی کرده اند، و آمریکا می گوید به فشار برای وضع دور چهارم تحریم ها علیه ایران ادامه خواهد داد.

روز سه شنبه، وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت گفت و گو درباره تحریم ها می تواند «فضا را خراب کند»، و به تشدید بیانیه هایی که ممکن است افکار عمومی ایران را «تحریک» کند منجر شود.

در پیشاپیش جلسه روز سه شنبه، بان کی – مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، ایران را به رعایت کامل قطعنامه های شورای امنیت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی فراخواند.

بان کی – مون از طریق یک سخنگو همچنین گفت طرح جدید ایران برای معاوضه سوخت می تواند گامی مثبت در جلب اعتماد باشد، در صورتی که با تعامل گسترده تری با آژانس و جامعه بین المللی دنبال شود.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزات امور خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده و شریکان آن از طریق پیش نویس قطعنامه آنچه را لازم است ایران انجام دهد برای آن کشور روشن می سازند.

در این میان، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل، روز سه شنبه برای بررسی پاسخ به طرح ایران با اعضای ارشد کابینه خود ملاقات کرد.

اسراییل به دلیل فراخوانی های پیایی رهبران ایران برای نابودی کشور یهود، یک ایران مجهز به تسلیحات اتمی را تهدیدی برای موجودیت خود می داند.

XS
SM
MD
LG