لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۰۳

درجشن نوروزی امسال، منطقه ایرانی نشین وست وود رسما به عنوان محله ایرانیان یا «پرشن اسکوئر»شناخته شد


درجشن نوروزی امسال، منطقه ایرانی نشین وست وود رسما به عنوان محله ایرانیان یا «پرشن اسکوئر»شناخته شد

درمراسمی که هرساله در در دومین یکشنبه پس از تحویل سال نو در فضای آزاد خیابان وست وود تحت عنوان «دید و بازدید نوروزی ایرانیان» برگزار می شود، این محله توسط مقامات شهرداری لس آنجلس رسما به عنوان «پرشن اسکوئر» یا محله ایرانیان نامگذاری شد.

درمراسم روز یکشنبه که با حضوراعضای بالارتبه شهرداری شهر لس آنجلس، اعضای شورای شهرمنطقه غرب لس آنجلس و جیمی دلشاد، شهردار ایرانی شهر بورلی هیلز با شرکت جمعیت کثیری از ایرانیان ساکن نواحی مختلف شهر لس آنجلس اجرا شد، پلاکی با نام «پرشن اسکوئر» در خیابان وست وود قرار داده شد که به این ترتیب محله «وست وود» که بزرگترین مرکز تجمع و تراکم کسب و کار ایرانیان ساکن لس آنجلس به شمار می رود ازاین پس رسما به نام محله ایرانیان شناخته شود.

این درحالی است که مراکز تجمع ملیت های دیگری چون چینی ها، کره ای ها و ژاپنی ها توانسته اند مناطقی را درنواحی مختلف شهر لس آنجلس و دیگر شهرهای ایالات متحده آمریکا به نام کشورهای خود نامگذاری کنند.

لس آنجلس با بیشترین تعداد ساکنان ایرانی در خارج از کشور، لقب "تهرانجلس" را به خود گرفته است و یکی از شهرهایی است که مراسم جشن های چهارشنبه سوری، نوروز و سیزده بدر درنواحی مختلف آن به اشکال گوناگون و به صورت گسترده ای جشن گرفته می شود.

برنامه هرساله دید و بازدید نوروزی در فضای آزاد محله وست وود که در فاصله کمی با دانشگاه لس آنجلس و ساختمان فدرال این شهر قرار دارد، امسال توسط شرکت«ایرانین آمریکن کامیونیتی اینک» وابسته به شرکت کتاب لس آنجلس برگزار شد. محله وست وود یا «پرشن اسکوئر» نخستین مرکز تراکم رستوران ها، کتابفروشی ها، فروشگاه های فروش صنایع دستی و آلات موسیقی ایرانی و درمجموع مهم ترین پاتوق ایرانیان ساکن شهر لس آنجلس به شمار می رود که درطول سال ها محل تجمع و گاه حتی تظاهرات سیاسی ایرانیان ساکن این منطقه بوده است. نخستین محل کسب و کار محله وست وود، چایخانه و ساندویچ فروشی به نام «عطاری» است که در سال ١٩٧٤ تاسیس شده و تا امروز، هنوز هم از پرطرفدارترین پاتوق های ایرانی و محل صرف آش، غذاها و دسرهای سنتی ایرانی به شمار می رود.

بیژن خلیلی مدیر و موسس شرکت کتاب و یکی از بنیانگذاران و برگزار کنندگان هرساله این جشن نوروزی درمورد تلاش هایی که برای دست یابی به عنوان «پرشن اسکوئر» برای محله ایرانی نشین وست وود انجام شده است می گوید:«اینجا بزرگ ترین مرکز تجمع مشاغل ایرانی است و از هر جهت صلاحیت آن را دارد که به عنوان یک مرکز ایرانی معتبرشناخته شود. هرچند از سال ها پیش در مناطق دیگری از جمله منطقه «سن فرناندو ولی» تعداد کثیری از اماکن کسب و کار ایرانی به صورت پراکنده وجود داشته و دارنداما اولین تابلوی فارسی زبان یا همان مغازه عطاری برای اولین بار دراینجا و در سال ٧٤ بالا رفته وبا درنظرگرفتن این تاریخچه سی و چند ساله و تراکم اماکن کسب و کار در این محل آن را به یک مرکز اصلی تجمع ایرانیان تبدیل کرده است.»

بیژن خلیلی درسال ٢٠٠٣ برای نخستین بار تقاضانامه ای از سوی صاحبان مشاغل ایرانی خیابان وست وود به شورای شهر این ناحیه ارسال کرد و طی آن خواستارمجوزی برای برگزاری مراسم «جشن نوروزی» در فضای بازاین منطقه شد:«از سال ٢٠٠٤ تا امروز ما هرسال به جز یک سال بدون وقفه این برنامه ها را برگزار کرده ایم و هرسال هزاران نفر از ایرانیان ازمناطق مختلف برای شرکت و گردهم آیی در این محل جمع می شوند. اینجا درواقع تبدیل به محل دیدوبازدید ایرانیان شده است.»

هرسال بسته شدن خیابان برروی ترافیک و برپایی سفره هفت سین بزرگی دروسط خیابان «وست وود» جمعیت مردم را برای گرفتن عکس های یادگاری به سوی آن می کشاند. در این روز دو سوی خیابان با بادکنک های رنگی و پرچم های سه رنگ ایران با شیروخورشید تزئین می شود. کتابفروشی ها، فرش فروشی ها، صفحه و نوارفروشی ها و رستوران ها، تبدیل به محل آمد و شد هزاران تن از ایرانیان و غیرایرانیان حاضر دراین جشنواره نوروزی هستند که درطول روز و از ساعت ١٠ صبح تا پنج بعد ازظهر ادامه می یابد.

دیدارکنندگان هم چنین از این فرصت استفاده کرده و از غرفه های صنایع دستی و خدمات اجتماعی که صاحبان مشاغل از سایر نقاط شهر ترتیب داده اند دیدن می کنند وبا تماشای برنامه های شاد هنری به رقص و پایکوبی، خوردن تنقلات و غذاهای سنتی چون چغاله بادام و آش رشته، بستنی و فالوده ایرانی می پردازند و غیرایرانی ها هم به این طریق با رسوم و سنت های نوروزی ایرانیان از نزدیک آشنا می شوند.

XS
SM
MD
LG