لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

قاضی دادگاه حمید نوری: دو هفته از محاکمه در آلبانی برگزار خواهد شد


دادگاه حمید نوری در سوئد (آرشیو)
دادگاه حمید نوری در سوئد (آرشیو)

قاضی دادگاه حمید نوری توضیحاتی را درباره برگزاری جلسات هفته‌های چهل‌و‌پنجم و چهل‌و‌ششم دادگاه ارائه کرد.

در آغاز جلسه سی‌و‌سوم دادگاه محاکمه حمید نوری متهم به مشارکت در اعدام های تابستان ۶۷ و ارتکاب جنایات جنگی، که روز سه شنبه چهارم آبان در استکهلم سوئد برگزار شد، قاضی توماس ساندر درباره هفت جلسه از این محاکمه که در دو هفته چهل‌و‌پنجم و چهل‌و‌ششم برگزار خواهد شد، گفت که با درخواست کمک مالی یا معاضدت حقوقی بین‌المللی مقامات سوئدی برای برگزاری جلسات این دو هفته در خارج از سوئد موافقت شده است.

به گفته قاضی ساندر، این بدان معنا است که مخارج تشکیل جلسات این دو هفته در آلبانی از طریق کمک‌های بین‌المللی تامین شده است.

قاضی دادگاه حمید نوری گفت که هدف از این تصمیم، شنیدن شهادت کسانی است که گذرنامه سیاسی دارند و هم اینک در کمپ اشرف ۳، مقر سازمان مجاهدین خلق در آلبانی، مستقر هستند و شهادت‌شان برای صدور حکم دادگاه ضروری است.

او پیشنهاد داد که به دلیل کوتاه بودن زمان دادگاه در آلبانی، دادستان‌ها بپذیرند که مقدمه‌های بازپرسی‌ها از شاهدان را برای روز جمعه، ۷ آبان، آماده کنند و به جای آلبانی، آن را در سوئد ارائه دهند.

پیش از این هم دادستان‌های پرونده و قاضی برای شنیدن شهادت این افراد به آلبانی سفر کرده بودند.

این شاهدان عبارتند از آقایان محمد زند، مجید صاحب جم اتابکی، اصغر مهدی‌زاده، اکبر صمدی، محمود رویایی، حسین فارسی، و حسن اشرفیان.

XS
SM
MD
LG