لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۲

چرا کلیسای جامع نوتردام برای پاریس و فرانسه مهم است


کلیسای جامع نوتردام پاریس که رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه شب آن را «قلب پاریس» نامید یکی از مشهور ترین بناهای فرانسه است و سالانه ۱۳ میلیون بازدید کننده دارد.

بخش های زیادی از این بنا که دوشنبه در آتش سوخت، بسیاری از فرانسویان و کسانی که از آن دیدار کرده بودند را غمگین کرد. در شهر پاریس دو بنا شاید از بقیه مشهورتر باشند،‌ یک برج ایفل است که قدمتی حدود ۱۵۰ سال دارد و کلیسای جامع نوتردام که نهصد سال قدمت دارد.

ساخت کلیسای نوتردام در سال ۱۱۶۰ میلادی آغاز و در سال ۱۲۶۰ بخش‌هایی زیادی از آن تکمیل شد.

این کلیسا در این حدود نه قرن شاهد تحولات زیادی در پاریس بود اما هرگز آسیبی به این شدت ندیده بود. یکبار در جریان انقلاب فرانسه دچار آسیب شد اما توانسته بود از دو جنگ جهانی اول و دوم جان سالم به در ببرد.

کلیسای جامع نوتردام محل نگهداری بسیاری از آثار هنری ارزشمند است. برخی از آثار به خاطر مرمت کلیسا از آن خارج شده بودند اما هنوز آثار قابل توجهی در آن قرار داشت.

«اَن هیدالگو» شهردار پاریس در توئیتی از حفظ آثار ارزشمند کلیسا خبر داد.

کلیسای نوتردام به عنوان یک نماد در ادبیات فرانسه نیز جایگاه ویژه دارد. این کلیسا الهام بخش «ویکتور هوگو» نویسنده مشهور فرانسوی در کتاب «گوژپشت نوتردام» بود.

نمایی از کلیسای نوتردام قبل از آتش‌سوزی اخیر
نمایی از کلیسای نوتردام قبل از آتش‌سوزی اخیر

سقف این کلیسا در آتش‌سوخت.
سقف این کلیسا در آتش‌سوخت.

نمایی از داخل کلیسا بعد از آتش‌سوزی روز دوشنبه
نمایی از داخل کلیسا بعد از آتش‌سوزی روز دوشنبه

رئیس جمهوری فرانسه دوشنبه شب از مقابل کلیسای جامع نوتردام اعلام کرد که از روز سه شنبه تلاش‌ها برای بازسازی این کلیسا آغاز خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG