لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

خبرگزاری رسمی کره شمالی از بازدید «کیم جونگ اون» از کارخانجات مرتبط با پرتاب‌های موشکی خبر داد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارشی را از بازدید رهبر کره شمالی از کارخانجات مرتبط با پرتاب‌های موشکی منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی روز شنبه ۱۱ خرداد گزارش داد که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از کارخانجات مرتبط با پرتاب‌های موشکی و سایر تسلیحات بازدید کرده است.

اما خبرگزاری رسمی کره شمالی اشاره نکرده که این بازدید مربوط به چه تاریخی است.

همچنین رویترز به نقل از تحلیل‌گران مرکز مطالعات منع گسترش سلاح های هسته‌ای «جیمز مارتین» در کالیفرنیا نوشته است که این سایت‌ها نقش مهمی را در ساخت فناوری موشکی بالستیکی بین قاره‌ای ایفا کرده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از جفری لویس، یکی از محققان این مرکز نوشته است که این بخش قلب صنعت دفاعی کره شمالی محسوب می‌شود و رهبر کره شمالی چنین بازدیدهایی را در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ از این مراکز داشته که در نهایت به آزمایش موشک‌های بالستیک منجر شده است.

رویترز به نقل از این محقق نوشت که کره شمالی معمولا تلاش کرده تا با نام نبردن از این تأسیسات وجود آن‌ها را پنهان کند. به طوری که گاهی اوقات، تنها نام مدیر این تأسیسات آورده شده است.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه‌کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته‌های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید که تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید که لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.

پیونگ یانگ اما با این ادعا که واشنگتن عمدا مذاکرات سران دو کشور در مورد عاری‌سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های اتمی را به بن‌بست کشانده است، گفت تا وقتی که آمریکا تغییر رویه ندهد مذاکرات از سر گرفته نخواهد شد.

این در حالی است که کره جنوبی – متحد آمریکا در شرق آسیا – ۱۹ اردیبهشت اعلام کرد همسایه شمالی دست به آزمایش دو موشک با بردهای ۲۷۰ و ۴۲۰ کیلومتر زده و کیم جونگ اون رهبر این کشور شخصا بر آنها نظارت کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG