لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۴

خاکسپاری قربانیان کشتار نروژ


خاکسپاری قربانیان کشتار نروژ
خاکسپاری قربانیان کشتار نروژ

مراسم یادبود و خاکسپاری جمعی از ۷۶ جان باخته حادثه جمعه گذشت نروژ امروز با حضور گسترده مردم و مقام های رسمی در اسلو برگزار شد.

ینس استولتنبرگ، نخست وزیر که سرپرستی این مراسم را به عهده داشت، گفت اهریمنی که جمعه پیش به نروژ حمله کرد، بهترین ویژگی های ملت ما را که دفاع از صلح و دمکراسی است ، آشکار کرد.

روز جمعه در سراسر کشور پرچم ها به نشانه ادای احترام قربانیان نیمه افراشته بودند. منابع خبری گزارش داده اند که یک دختر ۱۸ ساله مسلمان، یک مهاجر کرد عراقی، در نسودن ، در جنوب اسلو، و جوان ۱۹ ساله ای در نزدیکی هامار، در شمال پایتخت به خاک سپرده شده اند. آنان از جمله ۶۸ نفر کشته شده در اردوی جوانان در جزیره ایوتا بودند.

آندرس برینگ برویک، که به بمب گذاری در اسلو و تیراندازی در جزیره اعتراف کرده، روز جمعه برای دومین بار مورد بازجویی قرار گرفت. پلیس می گوید محور این دور از بازجویی کشف خطر های احتمالی پس از این قتل ها بود. در حالی که برویک مسئولیت قتل ها را بر عهده گرفته، خود را از هر گونه اتهام های تروریستی بی گناه دانسته است. دادستان کل نروژ می گوید ممکن است او به جنایت علیه بشریت نیز متهم شود. وی ادعا کرد که بخشی از جهاد گسترده تری علیه مهاجرت مسلمانان و پدیده چند فرهنگی در اروپاست.

XS
SM
MD
LG