لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

مقام های نروژی: مهاجم تنها اقدام کرده است


مقام های نروژی: مهاجم تنها اقدام کرده است
مقام های نروژی: مهاجم تنها اقدام کرده است

یک مقام ارشد امنیتی نروژ افزایش ضریب این احتمال را که متهم حمله های هفته گذشته به تنهایی عمل کرده را تایید کرد. وی گفت که بازرسان تاکنون مدرکی مبنی بر ارتباط وی با گروه ها و افراد تندرو پیدا نکرده اند.

«یانه کریستیانسن» رییس پلیس امنیتی نروژ روز پنجشنبه گفت بازرسان هیچ مدرکی پیش یا پس از کشتار مبنی بر طراحی یک توطئه بزرگتر نیافته اند. اما وی تاکید کرد که هنوز زود است که این موضوع را کاملا رد کند. کریستیانسن ضمن توصیف آندرس برینگ برویک به عنوان یک «خبیث مجسم» گفت به نظر می رسد وی برنامه هایش را با کسی در میان نگذاشته و شیوه زندگی اش متعادل و عادی بوده است.

این در حالی است که کارشناسان ضد تروریسم اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در جلسه ای در بروکسل از این که بری ویک با اعتراف خود الهام بخش خشونت شود، ابراز نگرانی کردند. تیم جونز مشاور ارشد ضد تروریسم اتحادیه اروپا گفت یکی از خطرهای مهم این است که کسی در صدد برآید برای مقابله با موج همدردی به حمله مشابهی متوسل شود.

شرکت کنندگان در اجلاس بروکسل در باره ساماندهی راه های پیشگیری از حوادث مشابه در حال رایزنی هستند. توزیع سریع اطلاعات و درک مناسب از شرایط اجتماعی و روحی منجر به شکل گیری یک تروریست از محورهای این گفتگوهاست. پلیس نروژ روز پنجشنبه به جستجوی شش روزه برای یافتن جان باختگان و مفقود شدگان در جزیره ایوتا ادامه داد. این جزیره محل اردوی تابستانی صدها جوان حزب کارگر بود در ۴۰ کیلومتری اسلو واقع شده است.

XS
SM
MD
LG