لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۶

انتشار اسامی قربانیان حملات دوگانه نروژ


آندرس برینگ برویک، تروریست مظنون نروژی
آندرس برینگ برویک، تروریست مظنون نروژی

پلیس نروژ انتشار اسامی کسانی را که در انفجار بمب و کشتار جمعی در روز جمعه کشته شدند آغاز کرده است.

در حالی که کشور در تلاش است با این تراژدی کنار بیاید، پلیس روز سه شنبه نخستین چهار قربانی از ۷۶ نفر را معرفی کرد. اسامی سه نفر از کشته شدگان در انفجار بمب در اوسلو و یک تن از قربانیان تیراندازی در اردوی جوانان منتشر شد.

پیشتر، وکیل مدافع آندرس برینگ برویک، تروریست نروژی می گوید محتویات پرونده نشان می دهد موکل او اختلال روانی دارد.

گیر لیپستاد روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در اوسلو گفت برویک هنوز از تعداد کشته شدگان و واکنش افکار عمومی آگاه نیست. وی همچنین تصریح کرد هنوز زود است تا درباره ادعای جنون موکل اش اظهار نظر شود.

برویک به بمب گذاری در پایتخت نروژ و تیراندازی در یک اردوگاه جوانان اعتراف کرده اما خود را از اتهام های تروریستی مبرا دانسته و ادعا می کند برای نجات اروپا از استعمار مسلمانان به چنین اقدامی متوسل شده است.

لیپستاد گفت موکلش مواد مخدر مصرف کرده تا قوی باشد و بیدار بماند. برویک مدعی است بخشی از یک شبکه ضد اسلامی است که در نروژ و چندین کشور فعال است. اما پلیس نروژ و پژوهشگران نسبت به چنین ادعاهایی ابراز تردید کرده اند.

پیش از این وزیر دادگستری نروژ از پلیس به علت واکنش مناسب به حمله های روز جمعه قدردانی کرده بود. وی این موضوع را در پی انتقاد رسانه ها از حضور دیرهنگام پلیس در جزیره محل حادثه ابراز داشت. به گفته مقام های رسمی بیش از یک ساعت طول کشید تا ماموران پلیس به جزیره برسند.

پدر برویک که یک دیپلمات بازنشسته است، در فرانسه به خبرنگاران گفت احساس شرم می کنم و کاش پسرم خودکشی کرده بود.

XS
SM
MD
LG