لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

هیئتی از نروژ برای از سرگیری مذاکرات میان رژیم مادورو و مخالفان آن وارد ونزوئلا شد


ایالات متحده ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو رهبر مخالفان رژیم مادورو را به رسمیت شناخته است.
ایالات متحده ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو رهبر مخالفان رژیم مادورو را به رسمیت شناخته است.

هیئتی از نمایندگان دولت نروژ جهت از سرگیری تلاش‌های خود برای انجام مذاکره بین مقام‌های رژیم نیکلاس مادورو و مخالفان آن وارد ونزوئلا شده است.

رویترز روز چهارشنبه ۲۳ مرداد از قول منابع آگاه نوشت که این هیئت نروژی روز سه‌شنبه وارد ونزوئلا شده است و قصد دارد به طور جداگانه با دو طرف گفت‌وگو کند.

به گزارش این خبرگزاری، این دور از تلاش‌های دولت نروژ در حالی آغاز می‌شود که این مذاکرات از هفته گذشته به دنبال خروج حامیان مادورو از آن متوقف شده است.

خوان گوایدو، رئیس پارلمان ونزوئلا زمستان سال گذشته ضمن اعلام غیرقانونی بودن انتخابات برگزار شده در این کشور، براساس یک ماده قانون اساسی این کشور، خود را به عنوان رئيس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور جهان، از جمله اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آمریکای لاتین، ریاست جمهوری موقت گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، روسیه و ایران از حامیان نیکلاس مادورو هستند.

پیشتر کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، دولت ونزوئلا را متهم کرد که مخالفان خود را به طور «مخفیانه» به قتل می‌رساند یا آن‌ها را در زندان با ابزاری چون «شوک الکتریکی، القای حس خفگی و تهدید به خشونت‌های جنسی» شکنجه می‌کند.

براساس گزارش کمیساریای عالی حقوق‌بشر طی یک سال گذشته حدود ۶۵۰۰ نفر از مخالفان دولت نیکلاس مادورو «ناپدید» شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG