لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۵

اهدای جایزه به یک نهاد حقوق بشر در بحرین


یک نهاد طرفدار حقوق بشر در بحرین، جایزه بنیاد نروژی رافتو برای مدافعان حقوق بشر را به دلیل مبارزه با سرکوب در کشورش کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بنیاد رافتو روزپنجشنبه در بیانیه ای این مرکز بحرینی را برنده جایزه حقوق بشر خود اعلام کرد و گفت این اقدام «نقض منظم حقوق بشر در منطقه ای که اغلب توسط دولتهای غربی نادیده گرفته می شود را برجسته می سازد.»

بنیان گذار و مدیر مرکز هر دو در حال حاضر زندانی هستند. آنها در آوریل ۲۰۱۱ در پی سرکوب یک ماه اعتراضات به رهبری شیعیان، همراه با شماری دیگر از شخصیت های اپوزیسیون دستگیر و در توطئه چینی برای سرنگونی حکومت پادشاهی مجرم شناخته شدند.

در بیانیه بنیاد رافتو گفته می شود «در بحرین، موج اعتراضات همزمان با بهار عربی به راه افتاد، و از زمان آغاز در ۲۰۱۱ با برخورد شدید مقامات و نیروهای امنیتی روبروشده است.»

هیات ژوری اعطای جایزه، این گروه را به دلیل اعتراضات خالی از خشونت و مستند ساختن موارد نقض حقوق بشر ستود.

بنیاد رافتو می گوید در بحرین سرکوب منظم ناراضیان ادامه دارد و اهانت به پادشاه یا پرچم ملی می تواند به ۵ سال زندان منجر شود.

جایزه سالانه ۲۰ هزار دلاری رافتو در سال ۱۹۸۶ برای بزرگداشت تورولف رافتو استاد تاریخ اقتصادی نروژ و فعال حقوق بشر، برقرار شد.
XS
SM
MD
LG