لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

بازداشت تازه مسلمانِ نروژی پیش از حملۀ تروریستی


شمایی از گسترش عالمگیر شبکۀ تروریستی القاعده
شمایی از گسترش عالمگیر شبکۀ تروریستی القاعده

مردی نروژی که چهار سال پیش اسلام آورده و بعد به شبکۀ القاعده پیوسته، درحال تدارک برای انجام عملیات، بازداشت شده است.

مقامهای سه نهاد امنیتی اتحادیۀ اروپا به اسوشیتدپرس گفته اند که یک مرد نروژی در مقر القاعده در یمن آموزشهای لازم را برای عملیات تروریستی دیده است و منتظر فرمان آن شبکۀ تروریستی برای دست زدن به حمله ای در یک کشورغربی بوده است.

مقامهای امنیتی غربی از مدتها پیش بیم آن را داشته اند که چنین اتفاقی بیافتد و شهروندان اروپایی یا آمریکایی تحت تعلیم القاعده قرار بگیرند و با توجه به سهولت رفت و آمدشان بین کشورها و این که نیازی به ویزا ندارند، به راحتی بتوانند در اروپا یا آمریکا دست به عملیات تروریستی بزنند.

نام این متهم نروژی فاش نشده، اما مقامهای امنیتی نروژ می گویند وی آمادۀ عملیات و اجرای فرمان بوده ، و هدف حمله اش نیز در یکی از کشورهای غربی در نظر گرفته شده. با این همه، مقامهای امنیتی اروپا می گویندهنوز نقطه ای معین به عنوان هدف حمله قطعی نشده بوده.

پیشتر نیز مقامهای اطلاعاتی نروژ، مواردی را از تعلیم دیدن جوانان نروژی توسط گروههای افراط گرای اسلامی گزارش داده بودند. گفته می شود که اصل و نسب بسیاری از این جوانان، در کشورهای مسلمان است.

این تازه ترین مورد اما، با موارد پیشین متفاوت است؛ مردی سی وچند ساله که اصلاً هم نروژی است و تبارش از کشور دیگری نیست. وی چهار سال پیش به اسلام گروید و به سرعت افراطی شد و بعد، به یمن رفت تا تعلیمات تروریستی ببیند.

وی برای القاعده موردی مطلوب بوده، چون هیچ گونه سوء پیشینه ای ندارد؛ حتی یک بارهم جریمه نشده، و می تواند به هرکجای دنیا که بخواهد، سفر کند.

با این وصف، جزئیات بیشتری در خصوص چگونگی بازداشت شدن این شهروند نروژی و این که مقامهای اطلاعاتی از کجا دریافته اند که وی درتدارک حملۀ تروریستی بوده، عنوان نشده است.

نهادهای امنیتی اروپایی بدون برملا کردن شیوۀ اشتراک اطلاعاتشان، گفته اند که با هم همکاری دارند و به روش خاصی، اطلاعاتی را که برای پیشگیری از عملیات تروریستی لازم است، با یکدیگر مبادله می کنند.

در پی انتشار این گزارش از سوی اسوشیتدپرس، مقامهای سی.آی.ای و اف.بی.آی در آمریکا مورد پرسش رسانه ها قرار گرفتند، اما هیچ اظهار نظری در مورد این گزارش نکردند.


چندین مورد مشابه در اروپا و آمریکا از شهروندانی گزارش شده که اسلام آورده اند و بعد به فعالیتهای تروریستی گرایش یافته اند. دربریتانیا، مردی به نام ریچارد رِید، و در پنسیلوانیای آمریکا زنی به نام جِین متخلص به جهاد جِین، از نمونه هایی هستند که شهرت یافتند.

XS
SM
MD
LG