لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

متهم به حمله مسلحانه به یک مسجد در نروژ با چشمان کبود و صورت زخمی در دادگاه حاضر شد


متهم به حمله مسلحانه به یک مسجد در نروژ که متهم به قتل خواهرخوانده نوجوان خود نیز هست، با چهره‌ای زخمی در دادگاه حاضر شد.

خبرگزاری رویترز دوشنبه ۲۱ مرداد نوشت فیلیپ منسهاوس ۲۱ ساله، که روز شنبه دستگیر شده بود، دوشنبه با چشمان کبود و صورت و گردن زخمی در دادگاه حاضر شد.

قاضی دادگاه به پلیس اجازه داده است که او را برای چهار هفته دیگر، یعنی تا هنگامی که تحقیقات در مورد اتهام او به قتل و نقض قانون ضدتروریسم نروژ در دست بررسی است، در بازداشت نگه دارد.

آقای منهاوس در دادگاه رو به خبرنگاران لبخند می‌زد. وکیل او گفت که او اتهامات را نپذیرفته است و به ارتکاب هیچ جرمی اعتراف نمی‌کند.

پلیس توضیحی نداد که چرا این متهم با صورت زخمی در دادگاه حاضر شده است.

شاهدان گفته اند که منهاوس مسلح به چندین تفنگ وارد مسجد مرکز اسلامی النور شد، اما یک مرد ۶۵ ساله عضو مسجد موفق شد او را خلع سلاح کند.

منهاوس هنگام حمله به مسجد یک کلاه دوربین دار به سر داشت و پلیس می گوید ویدئوی آن، یک مدرک کلیدی است.

به گفته پلیس، منهاوس که خانه اش در نزدیکی آن مسجد در بیرون اسلو پایتخت نروژ قرار دارد، پیش از حمله، عقاید راست افراطی و ضدمهاجران را ابراز کرده بود. وی مدت کوتاهی پیش از این حمله با نوشتن مطالبی در اینترنت، کشتار بیش ۵۰ تن در دو مسجد در نیوزیلند در ماه مارس گذشته توسط یک مظنون سفیدبرترانگار را ستوده بود.

ساعاتی پس از حمله به مسجد، پلیس جسد دختری ۱۷ ساله را در محلی که گفته شد نشانی محل سکونت منهاوس است، پیدا کرد. این دختر، که حالا منهاوس متهم به قتل او است، خواهر خوانده چینی الاصل این مرد نروژی است. همسر پدر منهاوس پیش از ازدواج با پدر او این دختر را به فرزندی پذیرفته بود.

منهاوس در دادگاه در حضور خبرنگاران حاضر نشد سخنی بگوید و با پلیس نیز همکاری نکرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG