لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

کره شمالی رآکتور اتمی آب سبک می سازد


یک اندیشکده پژوهشی در آمریکا می گوید تصویرهای ماهواره ای حاکی است کره شمالی احتمالا ساختن یک رآکتور اتمی آب سبک را تا پایان سال آینده تکمیل می کند. با این حال، تحلیگران می گویند در مورد ارتباط آن با آینده برنامه تسلیحات اتمی پیونگ یانگ اتفاق نظر وجود ندارد.

نهاد علوم و فناوری بین المللی در واشنگتن می گوید تصاویر که در ماه های می و ژوئن گرفته شده نشان می دهد مواد جدید ساختمانی در ساختمان رآکتور یا در نزدیکی آن در مجتمع یونگ بیون قرار داده شده اند. این نهاد افزود به نظر می رسد کارهای خارجی عمده در رآکتور تکمیل شده است، هرچند هنوز ساختمان فاقد گنبد است.

پیونگ یانگ می گوید رآکتور آب سبک برق برا رای مقاصد غیر نظامی تولید خواهد کرد. با این حال، این راکتور همچنین می تواند جهت ساختن پلوتونیوم ، که گفته می شود کره شمالی از آن در دو آزمایش اتمی استفاده کرد، به کار رود.

بروس بنت، تحلیلگر امنیتی در موسسه راند به صدای امریکا می گوید جای تردید است که کره شمالی بخواهد از تاسیسات برای تولید برق استفاده کند، زیرا پس از قول های مشابه خطوط برق را به رآکتور اتمی وصل نکرد.

او می گوید در حالی که تاسیسات به مرحله تکمیل نزدیک می شود، باید دید آیا مهندسان در صدد برخواهند آمد آنرا به شبکه برق وصل کنند یا نه.

کره شمالی هم اینک به دلیل برنامه های موشکی و اتمی با تحریم های بین المللی روبرو است. در ماه فوریه برای متوقف ساختن برنامه در برابر دریافت کمک عذایی با آمریکا به توافق رسید. اما پس از آن که پیونگ یانگ هشدارهای بین المللی را نادیده گرفت و راکتی را به فضا پرتاب کرد، واشنگتن توافق را لغو کرد.
XS
SM
MD
LG