لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

وضعیت اسفناک حقوق بشر در کره شمالی


وضعیت حقوق بشر در کره شمالی همچنان اسفناک است. بر اساس گزارش سال ۲۰۱۱ حقوق بشر وزارت امور خارجه آمریکا، دولت شهروندان را هدف کنترل های سخت در بسیاری از جنبه های زندگی آنها قرار داد؛ محرومیت از آزادی بیان ، مطبوعات، تجمع، تشکیل انجمن، مذهب، رفت و آمد و حقوق کارگران از آن جمله است. گزارش ها حاکی است شرایط در شبکه گسترده اردوگاه های زندانیان سیاسی سخت و تهدید کننده است.

قانون مجازات، شکنجه یا رفتار غیر انسانی را ممنوع می سازد، اما فراریان و سازمان های غیر دولتی گزارش می دهند ماموران و مقامات امنیتی و پلیس در زندان های سیاسی کوان - لی – سو از شکنجه استفاده می کنند. گزارش ها حاکی است شیوه های شکنجه ضرب و شتم شدید، شوک الکتریکی، نگاه داشتن طولانی در هوای باز، اقدامات تحقیر کننده مانند برهنگی، هفته ها بازداشت در سلول های کوچک که در آنها زندانیان قادر نیستند بایستند یا دراز بکشند، مجبور شدن به زانون زدن، یا نشستن بدون حرکت برای دوره های طولانی، آویزان کردن از مچ دست، یا مجبور ساختن به ایستادن و نشستن تا نقط سقوط، و وادار کردن مادران به تماشای کشته شدن نوزادانشان، را شامل می شود. گزارش ها حاکی است بسیاری از زندانیان از شکنجه، بیماری، گرسنگی، قرار گرفتن در شرایط نامساعد آب و هواد ، یا ترکیبی از این عوامل جانسپردند.

گزارش های سازمان های غیر دولتی، فراریان، و مطبوعات نشان می دهد در داخل کره شمالی چندین نوع زندان، بازداشتگاه، و اردو وجود دارد، از جمله اردوگاه های کار اجباری، و اردوگاه های جداگانه برای زندانیان سیاسی. تخمین های تعداد کامل زندانیان در کوان – لی – سو از ۱۳۰ تا ۲۰۰ هزار نفر متفاوت است. یک مرکز پژوهشی کره جنوبی، که در باره وضعیت حقوق بشر در کره شمالی تحقیق می کند، گزارش داد در بازداشتگاه های کشور ۱۳۸ هزار نفر زندانی هستند، بین ۱۳۰ هزار و ۵۰۰ و ۱۳۱ هزار نفر در ۵ اردو گاه سیاسی فعال در بازداشت بسر می برند.

به هیچ ناظر حقوق بشر اجازه داه نمی شود از زندان ها یا بازداشتگاه ها در کره شمالی دیدن کند. آمریکا از دولت کره شمالی می خواهد به آزادی های اساسی تمام مردم خود احترام بگذارد.
XS
SM
MD
LG