لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

سبزها علیه طرحهای انرژی روسیه در قطب شمال


سبزها علیه طرحهای انرژی روسیه در قطب شمال
سبزها علیه طرحهای انرژی روسیه در قطب شمال

فعالین حفظ محیط زیست در مورد طرحهای گسترده روسیه برای حفاری نفت و گاز در قطب شمال هشدار می دهند

در حالی که قطب جنوب به طور روزافزونی شبیه پارکی علمی و مرکزی برای گردشگران می شود قطب شمال احتمالا به شکل فزاینده ای در حال تبدیل به پارکی صنعتی است. روسیه پیش از این یک چهارم صادرات خود را از قطب شمال تأمین می کرد. اکنون دیمیتری مِدوِدف رئیس جمهوری روسیه قطب شمال را به عنوان برترین پایه منابع استراتژیک این کشور تا سال ۲۰۲۰ میلادی تعیین کرده است.
روسیه برای رسیدن به این هدف پروژه هایی را در قطب شمال به ارزش پنجاه میلیارد دلار برای ساخت سکوهای حفاری نفت و گاز، پایانه های نفتی و پالایشگاه های گاز مایع آغاز کرده است. اما پس از حادثه نشت وسیع نفت در آب های خلیج مکزیک در تابستان گذشته فعالان حفاظت از محیط زیست از روسیه می خواهند تا زمان بیشتری را صرف بهبود ایمنی و کنترل آلودگی ها در مناطق دور دست شمال آن کشور کند.
دیوید گوردون مدیر اجرایی گروه آمریکایی فعالان محیط زیست به نام «محیط زیست اقیانوس آرام» در کنفرانس اخیر قطب شمال در مسکو شرکت کرد و گفت« زمستان های تاریک، آب و هوای فوق العاده سرد و مسافت زیاد با مراکز جمعیتی می تواند عملیات پاکسازی را بسیار مشکل تر از تلاش هایی کند که تابستان گذشته در خلیج مکزیک انجام شد.»
ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه که به طور مرتب از نواحی قطبی دیدن می کند در کنفرانس قطب شمال قول داد در بخش متعلق به روسیه در قطب شمال هیچ طرح صنعتی بدون در نظر گرفتن دقیق ترین نیازهای محیط زیستی اجرا نخواهد شد. او در این کنفرانس هشدار داد که قطب شمال به این زودی ها به عنوان منبع اصلی انرژی و دالان حمل و نقل تبدیل نخواهد شد.
«نگرش غیر مسئولانه نسبت به قطب شمال می تواند در آینده ای نزدیک به جای مزایای جهانی منجر به مشکلات جهانی شود.» تنها چند روز پیش از این سخنان آقای پوتین مجوز پنج عملیات حفاری دریایی جدید برای استخراج نفت و گاز در قطب شمال را امضاء کرده بود. ولادیمیر مولیاک نایب رئیس شرکت خصوصی نفتی روسیه لوک اویل هم در این کنفرانس گفت « نشت نفت شرکت بی پی برای شرکتهای انرژی که در منطقه قطب شمال فعالیت می کنند ، هشداری آشکار به همراه داشت. براساس تخمین های سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا هنوز یک چهارم منابع موجود نفت و گاز در قطب شمال کشف نشده است. اما پرسش بسیاری از حاضران در کنفرانس قطب شمال نه میزان این ذخایر بلکه چگونگی عملیات استخراج و زمان آن بود.

XS
SM
MD
LG