لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

نخست وزیر چین می خواهد مذاکرات اتمی با کره شمالی به سرعت از سرگرفته شود


ون جیابائو نخست وزیر چین، یوکیو هاتویاما نخست وزیر ژاپن و لی میونگ – باک رییس جمهوری کره جنوبی مشترکاً خواهان از سر گیری مذاکرات شش جانبه شدند

نخست وزیر چین از جامعه بین المللی خواسته است مذاکره در باره برنامه اتمی کره شمالی را هرچه زودتر و تا فرصت باقی است، از سر بگیرد.

ون جیابائو روز شنبه در پکن با یوکیو هاتویاما نخست وزیر ژاپن و لی میونگ – باک رییس جمهوری کره جنوبی ملاقات کرد. آنها مشترکاً خواهان از سر گیری مذاکرات شش جانبه شدند.

ون در کنفرانس خبری مشترکی گفت کره شمالی علاقه خود را به بهبود مناسبات با آمریکا، ژاپن و کره شمالی نشان می دهد، اما فرصت ممکن است «در یک چشم بهم زدن» از دست برود.

نخست وزیر چین پیشتر در اوائل ماه جاری میلادی در پیونگ یانگ با رهبر کره شمالی ملاقات کرد. کیم جونگ ایل به او گفت کشورش مایل است پس از گفت و گوهای دوجانبه با آمریکا به مذاکرات شش جانبه خلع سلاح باز گردد.

واشنگتن گفت در چارچوب مذاکرات با گفت و گوهای دوجانبه موافقت خواهد کرد.
رهبران سه کشور روز شنبه در پایان اجلاسی در پکن، تعهد کردند به همکاری با طرف های دیگر برای دنبال کردن هدف غیر اتمی ساختن شبه جزیره کره و تقویت صلح و ثبات در آسیای شمال شرقی ادامه دهند.

نخست وزیر ژاپن روز جمعه در یک کنفرانسی خبری در سئول گفت او با نظر رئیس جمهوری کره جنوبی که تا رهبران کره شمالی گام های قاطعی برای پایان دادن به برنامه اتمی برنداشته اند، نباید کمکی به آنها پیشنهاد شود، موافق است.

مذاکرات شش جانبه برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی اغلب با بن بست مواجه شده و شرکت کنندگان در آن نتوانسته اند پیونگ یانگ را از دو آزمایش اتمی و پرتاب آزمایشی موشک ها باز دارند.

XS
SM
MD
LG