لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

ابراز نگرانی سئول از تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک و توسعه سلاح های اتمی


ابراز نگرانی سئول از تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک و توسعه سلاح های اتمی
ابراز نگرانی سئول از تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک و توسعه سلاح های اتمی

کره جنوبی روز دوشنبه ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک را یک «اقدام بسیار تحریک آمیز و خطرناک» خواند. کره جنوبی ادعا می کند که پرتاب موشک توسط کره شمالی تلاشی مخفیانه به هدف توسعه موشک های بالستیک دوربرد و نیز استفاده از سلاح های اتمی است.

سئول در پایتخت خود وضعیت فوق العاده اعلام کرده و گفته است نسبت به تصمیم کره شمالی برای پرتاب موشک بالستیک و یک آزمایش اتمی دیگر نگران است.

کمتر از دو هفته پس از عقد موافقت نامه کره شمالی با واشنگتن برای توقف پرتاب موشک های دوربرد، مقامات این کشور روز جمعه اعلام کردند ماه آینده یک ماهواره در مدار فضا قرار خواهند داد. توافق نامه کره شمالی با واشنگتن بخشی از قرارداد دو کشور برای از سرگیری ارسال کمک های غذایی است.

پارک ژونگ ها، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای گفت: «دولت ما اقدام کره شمالی برای به اصطلاح پرتاب ماهواره را یک اقدام تحریک آمیز بسیار جدی و خطرناک برای توسعه توانایی این کشور در بهره گیری از فن آوری موشک بالستیک برای سلاح های اتمی قلمداد می کند.»

واشنگتن می گوید برنامه موشک بالستیک دوربرد کره شمالی به سرعت پیشرفت کرده است. کره شمالی سال گذشته اعلام کرد که خاک آمریکا طی مدت پنج سال در معرض تهدید موشک های این کشور قرار خواهد گرفت.

کره شمالی تاکنون دو بار سلاح های اتمی خود را آزمایش کرده است، اما کارشناسان تردید دارند این کشور توانایی ساخت یک بمب اتمی کوچک و قرار دادن آن روی کلاهک جنگی را داشته باشد.

گمان می رود که پیونگ یانگ برای ساخت چندین بمب اتمی مواد کافی در اختیار داشته باشد. کره شمالی در سال ۲۰۱۰ از تاسیسات غنی سازی اورانیوم که مکمل برنامه پلوتونیوم این کشور و دومین راه برای ساخت سلاح اتمی است، پرده برداشت.

لی میونگ بک، رئیس جمهوری کره جنوبی روز دوشنبه با وزیر امور خارجه و وزرای امنیتی این کشور دیدار و در مورد تصمیم کره شمالی برای اعلام ناگهانی این خبر گفتگو کرد.

پارک در این بیانیه گفت که سئول در طی اجلاس امنیت هسته ای هفته آینده در سئول با ایالات متحده، ژاپن، چین و روسیه که همه کشورهای عضو گفتگوهای شش جانبه پیرامون برنامه اتمی کره شمالی هستند، همکاری خواهد کرد.

برنامه گسترش سلاح های کشتار جمعی کره شمالی در دستور کار این اجلاس قرار ندارد اما یکی از مسائل مهم مورد گفتگوی حاشیه دیدارهای پنجاه رهبر جهان، از جمله باراک اوباما و هو جیان تائو در این اجلاس خواهد بود.

تحلیلگران سیاسی می گویند پرتاب این موشک به هدف افزایش مشروعیت حاکم جدید کره شمالی انجام می شود که پس از مرگ پدر در ماه دسامبر گذشته قدرت را به ارث برد.

کره شمالی روز یکشنبه از تصمیم خود برای پرتاب این موشک دفاع کرد و گفت توسعه صلح آمیز و بهره گیری از فضا حق مشروع هر کشور مستقلی است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است.

تصمیم کره شمالی برای پرتاب این موشک نگرانی های بین المللی پدیده آورده است. وزیر دفاع ژاپن اعلام کرده است برای پیشگیری از وارد آمدن هر گونه خسارت ناشی از پرتاب این موشک نهایت تلاش خود را به کار خواهد گرفت. چین نیز در تلاشی علنی برای اعمال فشار بر متحد فقیر خود، برنامه ریزی کره شمالی برای پرتاب این موشک را «نگران کننده» خوانده است.

XS
SM
MD
LG