لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۸

دیدار دستیار ارشد نخست وزیر ژاپن از کره شمالی


یکی از دستیاران شینزو آبه نخست وزیر ژاپن سرزده وارد کره شمالی شد. ژاپن و کره شمالی روابط دیپلماتیک ندارند.
خبرگزاری دولتی کره شمالی فیلمی منتشر کرده که نشان می دهد ایسائو ای-جیما مشاور شینزو آبه روز سه شنبه همراه هیأتی وارد فرودگاه پیونگ یانگ شده است.
هدف از سفر ایسائو ای-جیما بعد از هفته ها تنش در شبه جزیره کره روشن نیست و دفتر نخست وزیر ژاپن از اظهار نظر درباره این دیدار خودداری کرده است.

مدتهاست روابط میان ژاپن و کره شمالی بر سر برنامه اتمی این کشور و آدم ربایی های شهروندان ژاپن توسط کره شمالی در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ خوب نیست.
در ماههای اخیر کره شمالی - به عنوان بخشی از مقابله با حامیان گسترش تحریم ها علیه برنامه اتمی کره شمالی - تهدید به جنگ اتمی علیه ژاپن کرده است.
سفر ایسائو ای-جیمو به کره شمالی در زمانی صورت می گیرد که تبلیغات کره شمالی علیه متحدان امریکا در منطقه کاهش یافته است. مقامهای امریکایی اخیراً گفته اند کره شمالی دو موشک میان برد را از حالت آمادگی جنگی خارج کرده است.

گلین دیویز فرستاده ارشد امریکا به کره شمالی گفت خوب است که موشکها مورد استفاده قرار نگرفتند، اما این گام اول در هدف نهایی غیر هسته ای کردن شبه جزیره کره است.
آبه شینزو نخست وزیر بریتانیا موضع سخت تری نسبت به برنامه اتمی کره شمالی و شهروندان ربوده شده خود دارد، اگرچه وزیر امور خارجه ژاپن معتقد است درهای گفتگو به روی کره شمالی بسته نیست.
ای-جیما فرستاده ژاپن که از کره شمالی دیدار می کند، دستیار ارشد جونیچیرو کویزومی نخست وزیر سابق ژاپن نیز بود. جونیچیرو کویزومی در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ مذاکراتی با مقامهای کره شمالی در پیونگ یانگ انجام داد.

گلین دیویز فرستاده ارشد امریکا به کره شمالی که در سئول به سر می برد، درباره سفر ایسائو ای-جیمو به کره شمالی گفت از این سفر خبر نداشته است، و آن را در ملاقات بعدی با رهبران ژاپن در میان می گذارد.
XS
SM
MD
LG