لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

آمریکا، ژاپن، و کره جنوبی برای بررسی آزمایش‌های موشکی اخیر کره شمالی دیدار و گفت‌و‌گو کردند


آنتونی بلینکن، چانگ اوی یونگ، و یوشیماسا هایاشی، وزیران خارجه ایالات متحده، کره جنوبی، و ژاپن در نشست خبری مشترک (شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰)
آنتونی بلینکن، چانگ اوی یونگ، و یوشیماسا هایاشی، وزیران خارجه ایالات متحده، کره جنوبی، و ژاپن در نشست خبری مشترک (شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه در هاوایی با همتایان ژاپنی و کره جنوبی خود در مورد تهدیداتی که منشا آنها کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای است، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

این نشست در شرایطی است که کره شمالی طی شش هفته‌ای که از آغاز سال جاری میلادی می‌گذرد چندین آزمایش موشکی انجام داده و باعث نگرانی همسایگان خود، از جمله ژاپن و کره جنوبی، و دیگر کشورهای جهان شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ بلینکن در کنفرانس خبری پس از این نشست اعلام کرد که کره شمالی در مرحله اقدامات تحریک آمیز قرار دارد و سه کشور آمریکا، کره جنوبی، و ژاپن پرتاب اخیر موشک‌ها را محکوم کرده‌اند.

بلینکن پس از گفتگو با وزیران امور خارجه ژاپن و کره جنوبی، گفت: «ما در رویکرد و تصمیم خود کاملاً متحد هستیم.»

او گفت که این سه کشور در مورد گام‌های بعدی که ممکن است در پاسخ به کره شمالی بردارند، با هم «بسیار نزدیک» مشورت می‌کنند، اما جزئیاتی را در این باره ارائه نکرد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز پیشتر با صدور بیانیه‌ای آزمایش موشکی کره شمالی در روز دهم بهمن را محکوم کرد و آن را ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت خواند.

فرهان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه ۱۲ بهمن گفت اقدام کره شمالی نقض صریح قطعنامه‌های شورای امنیت است.

XS
SM
MD
LG