لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۳

کودکان بسیاری در کره شمالی از فقر غذائی رنج می برند


ژوزه شیران مدیر اجرائی برنامه جهانی غذا در بازگشت از سفری سه روزه به کره شمالی در فرودگاه پکن گفت « پس از بازدید از عملیات امداد رسانی در کره شمالی به این نتیجه رسیده ام که کمک به کودکان رنجور ناشی از سوتغذیه در این کشور باید در اولویت قرار گیرد. »

هرچند سو تغذیه به کره شمالی محدود نمی شود و برای مثال در حلبی آبادهای بمبئی هندوستان هم بیداد می کند، ناکجا آباد هائی که هزاران نفر به فاصله کمی از آپارتمان ها و آسمان خراش های نوساز با وضعیت رقت باری زندگی می کنند. طبعا بحران در اقتصاد بین الملل که از پائیز ۱۳۸۷ اوج گرفت، به وخامت بیشتر وضعیت غذائی کشورهای فقیر منجر شده است. در همان روزها ، رابرت زولیک رئیس بانک جهانی گفته بود«در بنگلادش نصف درآمد روزانه یک خانوار صرف تهیه دو کیلو برنج می شود.»

خانم شیران در سفر به کره شمالی به جای بازدید از شهرهای کوچک یا مناطق روستائی، تنها اجازه پیدا کرد در محدوده پیونگ یانگ از یک مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست، یک کارخانه و یک بیمارستان ویژه مداوای کودکانی که از سوتغذیه رنج می برند،بازدید کند.

وی همچنین به خبرنگاران گفته است « در این سفر کودکان بسیاری را دیدم که از سوتغذیه شدید رنج می بردند،به همین دلیل تلاش می کنیم که کمک به آنان را در مرکز فعالیت هایمان قرار دهیم.»

کره شمالی با ۲۴ میلیون نفر جمعیت در حالی از مشکلات غذایی و ازجمله سوتغذیه شدید رنج می برد که دولت کمونیست آن افزون بر برنامه های اتمی ناگزیر است نیازهای یک ارتش یک میلیون ویکصد هزار نفری را در اولویت قرار دهد.

XS
SM
MD
LG