لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

وزیر خارجه آمریکا: خلع سلاح اتمی کره شمالی خواست جامعه بین الملل است


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا می گوید، کره شمالی روند «از کار انداختن سایتی در ارتباط با آزمایش های موشکی» را آغاز کرده که بخشی از خلع سلاح اتمی آن کشور است.

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را روز شنبه ۱۳ مرداد در سنگاپور و در جریان کنفرانس وزرای امورخارجه کشورهای آسیای جنوب شرقی بیان کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این که کنفرانس تاریخی سران آمریکا و کره شمالی کمتر از دو ماه پیش در شهر سنگاپور و با تعهد کره شمالی به خلع سلاح اتمی انجام شد، گفت: «کیم جون اون رهبر کره شمالی، در ۱۲ ژوئن در همین محل تعهدی کرده است. او متعهد شد که کشورش را خلع سلاح اتمی کند و ما در حال دستیابی به فرآیندی برای عملی کردن این تعهد هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «اقدام کره شمالی در بازگرداندن باقیمانده اجساد ۵۵ سرباز آمریکایی کشته شده در جنگ کره بخشی از تعهد رهبر کره شمالی بود و باعث دلگرمی ما شده است. علاوه بر این، رهبر کیم تعهد کرده که خلع سلاح اتمی را با پیاده کردن سایتی آغاز کند که برای آزمایش موتور موشک ها از آن استفاده می کنند.»

آقای پمپئو گفت که خلع سلاح اتمی کره شمالی خواست جامعه بین الملل است و شورای امنیت سازمان ملل نیز به اتفاق آراء به آن رای مثبت داده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «روند دستیابی به خلع سلاح اتمی نیاز به زمان دارد. اما دنیا برای رسیدن به آن متفق القول است. کشوری نیست که از آمریکا به خاطر تلاش برای کاهش تنش در شبه جزیره کره و جهان، قدردانی نکرده باشد. همانطور که شورای امنیت سازمان ملل خواسته است، من نیز مطمئنم که می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم.»

بنا به گزارش ها، روسیه با کمک به کره شمالی از تحریم های سازمان ملل متحد علیه پوینگ یانگ تخطی کرده و روز گذشته نیز وزارت خزانه داری آمریکا، بانک تجاری آگروسویوز را که مرکز آن در مسکو است در فهرست تحریم های ایالات متحده قرار داد.

درخواست برای آزادی خبرنگاران رویترز

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در حاشیه گردهمایی کشورهای آسیای جنوب شرقی همچنین با کیائو تین، همتای خود از میانمار دیدار کرد.

در این دیدار، آقای پمپئو خواستار آزادی دو خبرنگار خبرگزاری رویترز شد که چندی است در میانمار زندانی شده اند.

این دو خبرنگار به اتهام در اختیار داشتن مدارکی در ارتباط با عملیات سربازان دولتی در مقابله با شبه نظامیان اقلیت روهینگیا در میانمار در بازداشت بسر می برند.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در این باره به صدای آمریکا گفت که آقای پمپئو در این دیدار دلنگرانی دولت آمریکا از ادامه بازداشت این دو خبرنگار را به اطلاع وزیر خارجه میانمار رسانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG