لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

کره جنوبی: کره شمالی دو موشک بالیستیک کوتاه برد شلیک کرد


صفحه نمایش بزرگی در یک ایستگاه قطار در پایتخت کره جنوبی تصویری از آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی را نشان می دهد.
صفحه نمایش بزرگی در یک ایستگاه قطار در پایتخت کره جنوبی تصویری از آزمایش موشکی هفته گذشته کره شمالی را نشان می دهد.

کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی دو موشک بالیستیک کوتاه برد شلیک کرده است.

به گزارش رویترز، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه ای اعلام کرد که کره شمالی در اولین ساعات روز چهارشنبه ۹مرداد به وقت محلی دو موشک بالیستیک را از ساحل شرقی خود شلیک کرد.

این شلیک ها کمتر از یک هفته پس از آزمایش دو موشک کوتاه برد جدید کره شمالی در محل همان آزمایش هفته قبل صورت گرفت.

آزمایش دو موشک بالیستیک کوتاه برد کره شمالی در هفته گذشته نخستین آزمایش موشک این کشور پس از دیدار رهبر کره شمالی با پرزیدنت ترامپ در منطقه مرزی دو کره و توافق آن دو بر احیای مذاکرات خلع سلاح هسته ای کره شمالی بود.

رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی همچنین اعلام کرد که موشک هایی که روز چهارشنبه شلیک شد حدود ۲۵۰ کیلومتر را طی کرد. بنا به اعلام خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نظر می رسد این موشک ها متفاوت از موشک های هفته گذشته بوده اند.

در واکنش به آزمایش موشکی هفته گذشته، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری خود گفته بود که واشنگتن خواهان گفت‌وگوی دیپلماتیک با مقام‌های کره شمالی است و از این کشور خواست از دست زدن به اقدامات تحریک ‌آمیز بیشتر خودداری کند.

کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرده بود و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

دیدار اول میان این دو در سنگاپور و ملاقات دوم در هانوی، ویتنام، برگزار شد. پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. او کمی بعد در یک کنفرانس خبری خواسته های زیاد کره شمالی را دلیل عدم توافق دو رهبر اعلام کرد.

آمریکا می گوید تنها در صورت لغو برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG