لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۱

کره شمالی به پرزیدنت ترامپ: برای احیای دیپلماسی تصمیم جسورانه بگیرید


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی می گوید از پرزیدنت دونالد ترامپ می خواهد با انتخاب یک «گزینه خردمندانه» و اتخاذ یک «تصمیم جسورانه» دیپلماسی هسته ای را از بن بست خارج کند. این حرکت موجب تشدید فشار در آستانه مذاکراتی خواهد شد که انتظار می رود به زودی از سر گرفته شود.

چند روز پیش از انتشار بیانیه کیم کای گوان، مشاور وزارت خارجه کره شمالی، پرزیدنت ترامپ بدون توضیحی گفته بود که ممکن است به زودی ملاقات دیگری با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اتفاق بیافتد.

کیم کای گوان می گوید تردید دارد یک اجلاس دیگر به دستاوردی مهم بیانجامد، زیرا به گفته او نظر غالب در واشنگتن این است که کره شمالی باید پیش از برخورداری از امتیازهای عمده خلع سلاح شود و تحریم های تحت رهبری ایالات متحده پیونگ یانگ را به میز مذاکره کشانده است.

او که دیپلماتی کهنه کار است آمریکا را متهم کرده که به بیانیه مشترک اجلاس سال گذشته کیم و ترامپ در سنگاپور عمل نمی کند. او، با اشاره به استرداد سه آمریکایی بازداشت شده و تحویل اجساد نیروهای آمریکایی دوره جنگ کره، گفت کره شمالی به سهم خودش «تلاش های صادقانه ای» برای اعتمادسازی متقابل و عمل به بیانیه سنگاپور انجام داده است.

کیم کای گوان در بیانیه اش تاکید می کند: «اما من با مشاهده رویکرد پرزیدنت ترامپ به کره شمالی به این نتیجه رسیده ام که او از منظر سیاسی با روسای جمهور پیش از خود متفاوت است، به همین دلیل به گزینه خردمندانه و تصمیم جسورانه او امید می بندم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG