لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

رهبر کره شمالی از پاپ برای بازدید از آن کشور دعوت کرد


«کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی از پاپ اعظم دعوت کرده است از پیونگ یانگ دیدار کند.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که در دیدار اخیر «مون جای این» از کره شمالی، «کیم جونگ اون» از وی خواسته بود در دیدارش با پاپ فرانسیس پیام دعوت از پیونگ یانگ را به واتیکان تسلیم کند.

رئیس جمهوری کره جنوبی قرار است هفته آینده در جریان سفر به اروپا، در واتیکان با پاپ اعظم دیدار داشته باشد.

«کیم یو کیون» سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی هنگام اعلام خبر دعوت از پاپ به خبرنگاران گفت: «در دیدار رئیس جمهوری با پاپ فرانسیس، پرزیدنت مون پیام کیم جونگ اون در زمینه دعوت از دیدار از پیونگ یانگ را به پاپ ابلاغ خواهد کرد. رهبر کره شمالی از دیدار پاپ از پیونگ یانگ استقبال خواهد کرد.»

از زمان شکل گیری کره شمالی به عنوان یک حکومت کمونیستی در دهه ۱۹۵۰ تاکنون هیچ پاپی از آن کشور دیدار نداشته است، هرچند کیم جونگ ایل پدر رهبر کنونی در سال ۲۰۰۰ از ژان پل دوم پاپ پیشین چنین دعوتی به عمل آورد اما هرگز دیداری انجام نشد.

واتیکان بارها اعلام کرده است دیدار پاپ از کره شمالی منوط به پذیرش کشیش های کاتولیک در آن کشور خواهد بود.

در قانون اساسی کره شمالی،‌ «ایمان راستین» مورد قبول قرار گرفته و کلیساهایی زیر کنترل حکومت فعالیت می کنند اما فعالان حقوق بشر می گویند آزادی مذهب در کره شمالی وجود ندارد و نهادهای دینی هم همگی نمایشی اند.

واتیکان و کره شمالی رابطه دیپلماتیک ندارند.

دعوت از پاپ نشانه دیگری از روند آشتی جویانه حکومت کره شمالی با جامعه جهانی است. رهبر این کشور در سال جاری یک دیدار تاریخی با رئیس جمهوری آمریکا و سه دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG