لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۱

کره شمالی به بی ثباتی منطقه ادامه می دهد


آرشیو
آرشیو

یک مقام بلندپایه نظامی آمریکا می گوید گزارش ها دایر بر گسترش فعالیت های کره شمالی نشان می دهد که این کشور به راه خود در بی ثبات کردن منطقه ادامه می دهد.

مایک مولن، رئیس ستاد مشترک آمریکا این اظهارات را روز یکشنبه در تلویزیون سی ان ان، ایراد کرد.

موسسه امنیت بین الملل، که یک شرکت خصوصی آمریکایی است هفته گذشته عکس های ماهواره ای را منتشر کرد که به گفته این موسسه نشان دهنده عملیات ساخت و ساز در منطقه اتمی برچیده شده «یونگ بیون» است.

یک کارشناس اتمی آمریکایی که به تازگی از کره شمالی دیدن کرده است می گوید یک تاسیسات عظیم غنی سازی اورانیوم به او نشان داده شد که دارای صدها سانتریفوژ بود. «زیگفرید هکر» همچنین گفت از پیچیدگی این تاسیسات حیرت زده شده است.

استفن بازورت، فرستاده ویژه کاخ سفید به کره شمالی که به آسیا سفر کرده، قرار است با همکارانش در کره جنوبی، ژاپن و چین ملاقات و مذاکره کند. او پس از بازگشت به واشنگتن در ۲۴ نوامبر، از سئول، توکیو و پکن دیدار می کند.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت استفن بازورت، فرستاده ویژه واشنگتن، در راس یک هایت اعزامی به آسیا با همتایان خود از کشورهای کره جنوبی، ژاپن و چین مشورت خواهد کرد.

جک پریچارد، دیپلمات سابق آمریکایی که به تازگی از سایت اتمی غیرفعال یونگ بیون بازدید کرده است، می گوید مقامات کره شمالی به او گفته اند که در حال ساختن یک راکتور اتمی آب سبک هستند.

تحلیلگران می گویند راکتورهای آب سبک عمدتا برای تولید برق به کار می روند اما ساختن این تاسیسات می تواند بهانه ای برای غنی سازی اورانیوم در اختیار کره شمالی قرار دهد. اورانیوم غنی شده، کاربرد دوگانه دارد و می تواند به عنوان سوخت راکتور و یا تولید سلاح اتمی به کار رود.

مذاکرات شش جانبه، درباره برچیدن برنامه های هسته ای کره شمالی، سال گذشته به بن بست رسید.

XS
SM
MD
LG