لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

در میان نگرانی‌ها از شیوع کرونا در جهان؛ کره شمالی دو موشک کوتاه برد پرتاب کرد


ستاد مشترک ارتش کره جنوبی گزارش داد که کره شمالی روز یکشنبه۱۰ فروردین ماه دو موشک بالستیک کوتاه برد را به سمت آب‌های شبه جزیره کره و ژاپن شلیک کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس ستاد مشترک کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این موشک‌ها از شهر وونسان واقع در شرق کره شمالی پرتاب و با طی مسیر ۲۶۰ کیلومتری وارد آب‌های بین کره جنوبی و ژاپن وارد شده و حداکثر ارتفاع این موشک‌ها ۳۰ کیلومتر بوده است.

ارتش کره جنوبی با اشاره به پرتاب‌های این موشک ها در زمانی که جهان در حال مبارزه با شیوع ویروس کرونا است، از کره شمالی خواست تا چنین اقدامات نظامی را متوقف کند.

همچنین وزارت دفاع ژاپن گزارش داد که این موشک‌ها احتمالا موشک‌های بالستیک کوتاه برد بوده و در قلمرو ژاپن یا منطقه اقتصادی انحصاری‌ این کشور وارد نشده اند.

ژاپن در بیانیه ی اعلام کرد که پرتاب‌های مکرر موشک های بالستیک توسط کره شمالی یک مشکل جدی برای جامعه بین المللی از جمله ژاپن است.

به گزارش رویترز، شیا کوتون، محقق ارشد مرکز مطالعات منع گسترش تسلیحات جیمز مارتین، گفت که کره شمالی در یک ماه بیشترین تعداد آزمایش موشکی را انجام داده است.

این کشور پیش از این نیز در اسفندماه راکت‌های کوتاه برد شلیک کرده بود. این آزمایش‌های تسلیحاتی پیونگ یانگ در حالی است که کره شمالی احتمالا در حال مبارزه با شیوع فاجعه‌بار ویروس کرونا است.

پرتاب‌های موشکی کره شمالی در حالی است که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، این کشور را از آزمایش موشک‌های بالستیک منع کرده و این کشور به دلیل انجام برنامه های موشکی و تسلیحات هسته ای خود تحریم است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG