لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

تاکید کره شمالی بر مظاهر سامان دهی به اقتصاد بجای نشان دادن موشک در رژه نظامی


مراسم هفتادهمین سالروز استقلال کره شمالی، روز یکشنبه با رژه ای نظامی برگزار شد، اما بر خلاف مراسم سال های پیش موشک های قاره پیمای آن کشور در این رژه حضور نداشتند.

کیم جون، اون رهبر کره شمالی و تمام اعضای دفتر سیاسی حزب کمونیست دراین مراسم شرکت کردند، اما تنها «کیم یونگ نام» رئیس مجلس کره شمالی در این مراسم سخنرانی کرد.

مراسم با رژه نظامی واحد های نیروی زمینی کره شمالی آغاز شد و خودروهای زرهی و تانک های سنگین دور زن نیز در برابر حضار رژه رفتند، اما میدان «کیم ایل سونگ» که بزرگترین میدان در پایتخت کره شمالی است، بر خلاف مراسم سالهای قبلی شاهد رژه تسلیحات سنگین نیروهای مسلح به ویژه موشک های بالیستیک قاره پیما نبود.

رافائل ووبر، خبرنگارآسوشیتدپرس که در این مراسم حضور داشت، در مقایسه مراسم امسال با سالهای قبل گفت: «صدای این مراسم در پیونگ یانگ کر کننده است و هزاران نفر در مراسم هفتادمین سالگرد استقلال کره شمالی شرکت کرده اند. تقریبا همه به جایگاه مخصوص استقرار کیم جون اون رهبر این کشور نگاه می کنند. یک ساعت از این رژه می‌گذرد اما به خلاف مراسمی که هفت ماه پیش برگزار شد، در مراسم امروز موشک های قاره پیما یا سیستم های تسلیحاتی پیشرفته کره شمالی شرکت ندارند.»

در همین حال، پرزیدنت ترامپ نیز روز شنبه، یکروز پیش از رژه روز استقلال کره شمالی، دریافت دومین نامه کیم جون اون رهبر این کشور را به خبرنگاران اعلام کرد.

او گفت: «کره شمالی مورد جالبی است. همانطور که شما خبرنگاران می‌دانید ابتدا با آزمایش های اتمی و موشکی کره شمالی آغاز شد، که دوران سخت و طاقت فرسایی بود، اما بالاخره ما گروگان‌های خود را پس گرفتیم و همانطور که صدها بار گفته‌ام دیگر خبری از آزمایش اتمی یا پرتاب موشک توسط کره شمالی نمی شنویم.»

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: «کیم جون اون رهبر کره شمالی نیز روز گذشته اعلام کرد که مایل است در دوران ریاست جمهوری ترامپ به توافقی در مورد خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره دست یابد. دومین نامه ای را هم که برای من نوشته از طریق مایک پمپئو، وزیر خارجه، دریافت کرده‌ام. من نسبت به روابط با کره شمالی خیلی خوشبینم، اما باید صبر کنیم ببینیم چه می‌شود.»

به گزارش صدای آمریکا از قول یکی از دیپلمات های آمریکایی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پس از بازگشت از سفر به هند و دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر آن کشور که با همراهی جیم متیس وزیر دفاع آمریکا انجام شد، نامه رهبر کره شمالی را دریافت کرده است.

رهبر ۳۴ ساله کره شمالی که برای چندمین بار بر تمایل خود برای خلع سلاح کامل هسته‌ای تاکید کرد، ​سحرگاه یکشنبه و پیش از مراسم رژه با حضور در آرامگاه کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل، به پدر بزرگ و پدر خود ادای احترام کرد.

این آرامگاه با شکوه «قصر آفتاب» نام دارد و اجساد مومیایی شده رهبران قبلی کره شمالی در آن قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG