لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

تحلیلگران هشدار می‌دهند که کره شمالی ممکن است برداشتی اشتباه از انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا داشته باشد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - بعضی تحلیلگران نگران هستند که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، اگر باور داشته باشد که می تواند بر بخت انتخاب مجدد پرزیدنت ترامپ اثر بگذارد کارت بازیش را بیش از حد جدی گرفته و دست به سوء محاسبه ای خطرناک بزند. کره شمالی پیش از این از اقدامات تحریک آمیز بزرگتری در سال ۲۰۲۰ خبر داده است.

پیونگ یانگ برای آمریکا ضرب الاجل پایان سال میلادی را تعیین کرده تا با امتیازهای بیشتری در مذاکرات هسته ای حاضر شود و به واشنگتن وعده یک «هدیه کریسمس» را داده است. این تهدید ممکن است یک آزمایش موشک دوربرد باشد که می تواند دو سال دیپلماسی میان پرزیدنت ترامپ و کیم را ناکام بگذارد.

این نشان می‌دهد که کیم احتمالا معتقد است پرزیدنت ترامپ در جریان استیضاح تضعیف شده و انتخابات سختی را پیش رو دارد و او می تواند با فشار بیشتر توافق بهتری به دست آورد.

رسانه های دولتی کره شمالی دولت آمریکا را متهم می کنند که عامدانه مذاکرات هسته ای را به درازا می کشاند تا در فصل انتخابات یک پیروزی در سیاست خارجی برای پرزیدنت ترامپ در دست داشته باشد.

بونگ یونگ شیک، مدرس دانشگاه سوگانگ در سئول، می گوید: «آن ها حقیقتا باور دارند که می توانند بر انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آمریکا تاثیر بگذارند. آن ها تصور می کنند جهان حول کره شمالی دور می زند... این یک سوء محاسبه و سوء تفاهم بسیار تاسف آور است.»

پرزیدنت ترامپ از ممنوعیتی که کیم بر آزمایش های هسته ای و موشک های دوربرد وضع کرده است به عنوان امتیازی مثبت از مذاکرات دوجانبه صحبت می کند. رهبر کره شمالی با تهدید به تعلیق این ممنوعیت به نظر می رسد می کوشد اهرم فشار خود را تقویت کند.

پرزیدنت ترامپ گفته است: «اگر کره شمالی رفتاری خصمانه نشان دهد، تعجب خواهم کرد. فکر نمی کنم او بخواهد در انتخابات مداخله کند، اما باید منتظر باشیم و ببینیم [چه خواهد شد].»

نظرسنجی ها در آمریکا همواره نشان داده است که مسائل داخلی، نه سیاست خارجی، معمولا مهم ترین مسائل در انتخابات ریاست جمهوری هستند.

در نظرسنجی که در نیمه سال جاری میلادی انجام گرفته تنها ۳ درصد از رای دهندگان آمریکایی سیاست خارجی را اولویت خود عنوان کرده اند.

جان دلوری، استاد دانشگاه یونسیی در سئول، می گوید: «کره شمالی در پایین تر سطح مسائل اصلی تعیین کننده در انتخابات آمریکا قرار دارد. کره شمالی باید وارد یک جنگ واقعی شود تا بتواند بر انتخاب رئیس جمهوری بعدی آمریکا اثر بگذارد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG