لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

انتقاد خبرگزاری کره‌شمالی از چین: حفظ برنامه هسته‌ای از رابطه با چین مهمتر است


خبرگزاری رسمی کره شمالی در انتقادی بی سابقه از چین گفت برنامه هسته ای‌اش را حتی اگر به قیمت از دست دادن رابطه دوستانه‌اش با چین باشد همچنان دنبال خواهد کرد.

بنا به گزارش نشریه نیویورک تایمز، خبرگزاری رسمی کره شمالی در مطلبی که روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت منتشر کرد، هشدار داد که کره شمالی برنامه «سلاح های هسته ای» اش را همچنان ادامه خواهد داد حتی اگر به قیمت از دست دادن متحدی چون چین باشد.

اظهارات خشمگین خبرگزاری کره شمالی به نویسنده ای به نام «کیم کول» نسبت داده شده است. این اظهارات در حالی منتشر شدند که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، فشارها بر روی چین را بیشتر کرده تا با اعمال تحریم های بیشتر بر کره شمالی از ادامه برنامه اتمی و بالیستیک آن کشور جلوگیری کند.

در بخشی از اظهارات منتشر شده در خبرگزاری رسمی کره شمالی آمده «کره شمالی هیچوقت برای بهبود روابطش با چین گدایی نمی کند و برنامه هسته ای اش را که به اندازه حیات کشور اهمیت دارد به خطر نمی اندازد.»

انتشار چنین سخنان خشمگینی علیه چین از سوی خبرگزاری رسمی کره شمالی بی سابقه بوده است چراکه نود درصد تجارت خارجی کره شمالی با چین صورت می گیرد و تقریبا تمامی واردات نفتی کره شمالی از چین می آید.

یک سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به انتشار این اظهارات گفت موضع چین در پاکسازی شبه‌جزیره کره از سلاح هسته ای، همچون موضع این کشور در برقراری رابطه ای دوستانه با کره شمالی، بسیار شفاف است.

علی رغم تحریم های سازمان ملل متحد و فشارهای آمریکا کره شمالی به تهدیدهای لفظی و تلاش برای پیشبرد برنامه اتمی و موشکی خود ادامه می دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفت ملاقات با رهبر کره شمالی کیم جونگ اون در شرایط مناسب «موجب افتخار» او خواهد بود. همزمان رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا- سیا- برای ملاقات با مقامات کره جنوبی به این کشور سفر کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی گفت مانور نظامی مشترک کشورش با آمریکا و ژاپن در روز دوشنبه برای پیشگیری از اقدامات تحریک آمیز کره شمالی بود.

تنش در شبه جزیره کره در هفته های اخیر به اوج رسید و آمریکا و کشورهای دیگر نگران انجام ششمین آزمایش موشکی کره شمالی هستند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG