لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

کره شمالی در آستانه مذاکرات به دنبال فشار بیشتر و درخواست‌های بزرگتر است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - اگر کره شمالی آن طور که وعده داده است به زودی مذاکرات هسته ای با ایالات متحده را از سر بگیرد، ممکن است با توجه به آزمایش های موشکی‌‌اش در تابستان و تصور تضعیف ساختار اتحاد آمریکا در شمال شرقی آسیا از موقعیت چانه زنی بهتری برخوردار باشد.

کره شمالی اوائل این ماه پیشنهاد کرد در پایان ماه جاری «مباحثات جامعی» را با ایالات متحده آغاز کند. از این رو احتمال دارد مذاکرات هسته ای در سطح کاری با واشنگتن که مدت‌ها به تاخیر افتاده بود، به زودی آغاز شود.

وزارت خارجه کره شمالی در ارائه این پیشنهاد در هفته جاری گفت که «بحث خلع سلاح هسته ای» پس از برطرف شدن «تهدیدها و موانع مخاطره آمیز برای نظام ما و مانع تراشی در راه توسعه ما» می تواند ممکن باشد.

این بیانیه نشان می‌‌دهد که پیونگ یانگ در مذاکرات پیش رو با ایالات متحده، که انتظار می رود طی چند هفته شروع شود، در پی دریافت توامان تضمین های امنیتی و معافیت از تحریم های ایالات متحده است.

پرزیدنت ترامپ آخرین دور مذاکرات با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در ماه فوریه در ویتنام، را زمانی ترک کرد که کیم در ازای توقف بخشی از برنامه هسته‌‌ای‌‌اش خواستار تعلیق چشمگیر تحریم ها شده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG