لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

مرگ دیکتاتور کره شمالی، ابهام بر سر جانشینی


Пам’ятник Джорджу Вашингтону.
Пам’ятник Джорджу Вашингтону.

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی تحت عنوان «کیم جونگ ایل، دیکتاتور کره شمالی درگذشت» می نویسد کیم جونگ ایل که رویای تبدیل کشور گرسنه و منزوی اش به یک قدرت اتمی، حتی به قیمت غرق شدن بیشتر در استبداد در سر میپروراند، روز یکشنبه بر اثر حمله قلبی درگذشت.

مرگ کیم موجی از بهت را به همسایگان آسیایی کره شمالی فرستاد و طنین آن در جهان نشان از نتیجه غیرقابل پیش بینی تغییر رهبری در یکی از مبهم ترین و سرکوبگرترین کشورهای جهان داشت. کره شمالی در واقع هنوز با کره جنوبی و آمریکا پس از نزدیک به ۶۰ سال در جنگ است و دوستان اندکی از جمله چین دارد.

به دنبال انتشار خبر مرگ کیم جونگ-ایل، کره جنوبی فورا نیروهای مسلح خود را به حالت آماده باش درآورد. مرز میان کره شمالی و جنوبی ۱۵۵ کیلومتر است و سئول مرزهای خود را تحت مراقبت شدید و آماده باش نظامی قرار داده تا هرگونه علامت غیرمعمول از سوی همسایه شمالی را شناسایی کند. خبرگزاری یونهاپ این کشور اعلام کرد که همسایه شمالی اش، پیش از انتشار خبر در بامداد دوشنبه، شمار نامعلومی موشک کوتاه برد را آزمایش کرد.

به گزارش نیویورک تایمز، کره شمالی خبر مرگ رهبر این کشور را پس از دو روز اعلام کرد، شاید به این خاطر که مقامات ارشد در حال آماده شدن برای انتقال قدرت بودند.

ساعاتی پس از اعلام خبر، حزب کارگر حاکم و دیگر موسسات دولتی با صدور بیانیه ای مشترک گفتند که جانشین منتخب آقای کیم، یعنی پسر کوچکش «کیم جونگ-اون» است.

این بیانیه کیم جونگ-اون را «جانشین کبیر انقلاب» و «رهبر والامقام ارتش و مردم» خواند. سپتامبر سال گذشته، رهبر سابق کره شمالی پسر دومش را ژنرالی چهار ستاره کرد و او را به مقام معاونت ستاد مرکز ارتش در حزب کارگر رساند.

کیم جونگ-اون بیش از ۲۵ سال دارد و جوانی و بی تجربگی اش می تواند نقطه ضعف او در عرصه قدرت باشد و برخی تحلیلگران نیز درباره عمق حمایت ارتش از او ابراز تردید کرده اند.

کیم جونگ-ایل مبتلا به بیماری بود که از سه سال پیش شروع شده بود. پیونگ یانگ می گوید او ۶۹ سال داشت اما کارشناسان معتقدند او ۷۰ سال داشت.

درباره کیم جونگ-اون، جانشین رهبر کره شمالی اطلاعات زیادی وجود ندارد. او سومین و جوانترین پسر آقای کیم است و هرگز با رهبران جهان ارتباطی نداشته است. دو سال پیش سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، تصویری از او را در یک مدرسه در سوئیس به دست آورد.

برخی کارشناسان او را در دو حمله نظامی به کره جنوبی دخیل می دانند. شماری از مقامات دولتی ارشد کره شمالی گفته اند آقای کیم جوان، دست کم به یک سال وقت نیاز دارد تا اعتماد رهبران ارشد کشورش را جلب کند.

نام کیم جونگ-اون روز دوشنبه در صدر فهرست ۲۳۲ نفری مقامات حزبی و نظامی کره شمالی ظاهر شد که کمیته ملی تدفین را تشکیل می دهند و تحلیلگران کره جنوبی می گویند همین امر نشان دهنده مسئولیت اوست.

نیویورک تایمز می نویسد برخی گمانه زنی ها حاکی بود که ارتش نماینده ای را تا آماده شدن کامل جانشین رهبری برای اداره کشور انتخاب کند، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

XS
SM
MD
LG