لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

کره شمالی حضور ورزشکاران در تیم مشترک با کره جنوبی در المپیک را لغو کرد


پیشتر کره شمالی یک اجرای موسیقی با هنرمندان چینی را هم ناگهان لغو کرده بود. عکس آرشیو
پیشتر کره شمالی یک اجرای موسیقی با هنرمندان چینی را هم ناگهان لغو کرده بود. عکس آرشیو

در حالی که پیشتر پیونگ یانگ موافقت کرده بود که ورزشکارانش زیر پرچم واحد وحدت دو کره در کنار همتایان کره جنوبی در مسابقات المپیک زمستانی شرکت کنند، روز دوشنبه توافق را برهم زد.

پیونگ یانگ مسئولیت لغو برنامه از پیش توافق شده را به گردن سئول انداخت. سئول با ابراز تاسف از لغو برنامه از همسایه شمالی خواست به توافق پایبند بماند و ورزشکارانش را به پیونگ چانگ محل برگزاری المپیک بفرستد.

هفته پیش ۱۲ ورزشکار کره شمالی برای اجرای هاکی روی یخ به کره جنوبی رفتند.این نخستین بار از دهه ۱۹۵۰ به بعد بود که ورزشکاران دو کره در کنار یکدیگر مسابقه می دادند.

هفته پیش که «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با اعزام ورزشکاران به کره جنوبی ناگهان موافقت کرده بود، این امید به وجود آمد که دوهمسایه برای تنش زدائی و حل اختلاف ها به گفتگو روی بیاورند، گفتگوهائی که از زمان روی آوردن پیونگ یانگ به سیاست تسلیحات اتمی متوقف مانده بود.

به موجب توافق پیشین قرار بود روز ۹ فوریه ورزشکاران دوکره زیر پرچم وحدت دوکره به عنوان تیم واحد شرکت کنند.

ورزشکاران کره جنوبی نگران بودند که به خاطر حضور ورزشکاران کره شمالی تیم شان ضعیف تر شود و در مقابل رقبا حرفی برای گفتن نداشته باشند و شانس مدال را از دست بدهند. مردم کره جنوبی نیز از این خشمگین بودند که رئیس جمهوری برای عادی کردن مناسبات با همسایه شمالی، امتیازات بیش از اندازه ای به آنان داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG