لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۲

کره شمالی ایالات متحده را برای انتقاد از برنامه موشکی بالیستیک خود ملامت می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کره شمالی روز پنج شنبه ایالات متحده را به خاطر تقبیح کردن آزمایش های موشکی بالیستیک آن کشور در سازمان ملل متحد سرزنش کرد.

کلی کرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در جلسه چهارشنبه شورای امنیت گفت آزمایش های پیونگ یانگ «عمیقا غیرسازنده» بوده است و مذاکرات خلع سلاح کره شمالی را تهدید می کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای که خبرگزاری دولتی آن کشور منتشر کرده، با بی ملاحظه توصیف کردن اظهارات سفیر آمریکا، گفته است: «ایالات متحده کار احمقانه ای کرد که [پیامد آن] به سوی خودش برخواهد گشت، و به ما در رسیدن به تصمیمی قطعی بسیار کمک کرد.»

به گفته این سخنگو، این اظهارات به پیونگ یانگ کمک کرد درباره رویکرد کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، به ضرب الاجل پایان سال برای ایالات متحده در ارائه شروطی قابل قبول برای احیای مذاکرات به یک «تصمیم قطعی» برسد.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی پس از آن که درخواست پیونگ یانگ برای لغو تحریم ها در ازای تعطیلی بخشی از قابلیت های هسته ای خود با مخالفت آمریکا روبرو شد، به بن بست رسید.

کره شمالی از ماه مه به آزمایش های متعدد بالیستیک دست زده و گفته است اگر آمریکا پیش از سال میلادی جدید امتیازهای عمده ای ندهد ممنوعیتش برای آزمایش هسته ای و موشک های دوربرد را لغو خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG