لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

کره شمالی می گوید آزمایش هسته ای موفقی انجام داده است


کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد «به طور موفقیت آمیز» یک آزمایش اتمی انجام داده است. این سومین آزمایش اتمی کره شمالی به شمار می رود.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد که در آزمایش اتمی زیر زمینی، از یک «بمب اتمی سبک تر و کوچک تر» اما با قدرت انفجاری بزرگ تر نسبت به آزمایش های قبلی استفاده شده است. خبرگزاری کره شمالی می گوید این آزمایش اتمی واکنشی است به «دشمنی گستاخانه» آمریکا.

در همین حال بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد فورا اقدام کره شمالی را محکوم کرد و آن را «نقض آشکار و بزرگ» تحریم های بین المللی پیونگ یانگ در مورد انجام آزمایش های اتمی و موشکی خواند.

دیپلمات ها می گویند شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نیویورک در همین رابطه تشکیل جلسه می دهد.

وزارت دفاع کره جنوبی نیز که آمادگی دفاعی خود را افزایش داده است، روز سه شنبه وقوع انفجار هسته ای را در نزدیکی سایتی که آزمایش های پیشین کره شمالی در آن صورت گرفته است، تایید کرد.

پیشتر پس از ثبت «ارتعاشات سطحی» توسط مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا، گمانه زنی هایی در مورد آزمایش هسته ای کره شمالی آزمایش منتشر شد.

مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا زمین لرزه ای با شدت ۴ و ۹ دهم ریشتر را ثبت کرد.

مرکز این ارتعاشات در اعماق زمین در محل آزمایش هسته ای کره شمالی و جایی که فعالیت های هسته ای این کشور در چند هفته اخیر به چشم می خورد، بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل به پیونگ یانگ هشدار داده بود در صورت چنین آزمایشی، این کشور با «پیامدهای قابل توجهی» روبرو خواهد شد.

بر اساس گزارش های رسیده این آزمابش در عمق یک کیلومتری زمین انجام گرفته است.

یک نهاد دیده بانی سازمان ملل نیز لرزش های ثبت شده را « ارتعاشات غیر معمول» با «ویژگی هایی انفجار مانند» توصیف کرده بود.

یک آژانس تحقیقاتی ژاپن نیز می گوید ارتعاشات ثبت شده با ارتعاشات ناشی از زمین لرزه متفاوت بوده است.
XS
SM
MD
LG