لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

کیم جونگ اون، بالاترین مرجع قدرت در کره شمالی


کره شمالی، کیم جونگ اون، پسر رهبر پیشین کره شمالی را به عنوان بالاترین مقام حزب حاکم کشور اعلام کرد.

در کره جنوبی اعلام شد یک هیات غیر دولتی برای همدردی به کره شمالی سفر کرده و با کیم جون اون رهبر جدید آن کشور دیدار داشته است.

کیم جونگ اون پسر رهبرفقید کره شمالی از تاریخ مرگ پدرش عنوان مقام های بالای این کشور را یکی پس از دیگری کسب کرده است. روزنامه «رودانگ سینمون» ارگان حزب کمونیست حاکم دوشنبه کیم جونگ اون را رییس کمیته مرکزی حزب حاکم کارگران قلمداد کرد. علاوه بر کنترل نظامی که در روزهای اخیر به کیم جونگ اون تفویض شده بود اکنون بالاترین قدرت بر ارکان تصمیم گیری کشور نیز به او اعطا شد.

روز شنبه رسانه های دولتی از کیم جونگ اون با لقب «فرمانده عالی» نیروهای مسلح کره شمالی نام بردند و گفتند مقام های بلندپایه نظامی سرسپردگی خود رانسبت به او ابراز داشته اند.

مرگ کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی نگرانی های منطقه ای و جهانی را در مورد آینده آن کشور با ارتشی بزرگ و تاریخچه دشمنی علیه همسایه جنوبی و بلند پروازی های اتمی آن برانگیخته است.

یک هیات غیردولتی برای ابراز تسلیت و همدردی از کره جنوبی به رهبری لی هوی هو بیوه رییس جمهوری پیشین کره جنوبی و همچنین مدیر عامل گروه صنعتی- تجاری هیوندای، روز دوشنبه در یک سفر دو روزه از مسیر منطقه تجاری بی طرف میان دو کره، وارد پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی شدند. به گفته سئول اعضای این گروه با کیم جونگ اون دیدارکرده و به نشانه ادای احترام نیز از بنای یادبود «کام سوسان»، محل دفن کیم جونگ ایل بازدید خواهند کرد.

رییس جمهوری پیشین کره جنوبی پایه گذار سیاست موسوم به نور خورشید با کره شمالی بود که منجر به نشست سران دو کره در سال ۲۰۰۰ و تلاش در عادی کردن مناسبات دو کشوربود.

قرار است مراسم رسمی دفن کیم جونگ ایل، روز چهارشنبه برگزار شود و تلویزیون دولتی کره شمالی روز دوشنبه ادعا کرد که دسته بزرگی از کلاغ ها بدون ترس از کسی با نشستن بر درخت های نزدیک بنای یادبود رهبر پیشین، بر مرگ او سوگواری می کنند.

XS
SM
MD
LG