لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۴

عکس‌های آزمایش جدید کره شمالی چه اطلاعاتی به ما می‌دهد


رهبر کره شمالی در کنار موشک «هواسانگ-۱۵»
رهبر کره شمالی در کنار موشک «هواسانگ-۱۵»

کره شمالی ده ها عکس از«هواسانگ-۱۵» موشک قاره پیمائی که چهارشنبه بامداد آزمایش کرد، منتشر کرده است، موشکی که با توجه به برد آن، خاک ایالات متحده آمریکا هم در تیررس آن قرار می گیرد.

عکسها در روزنامه دولتی کره شمالی چاپ شده و منبع خوبی برای کارشناسان موشکی است که کم و کیف این موشک قاره پیما و تحول تسلیحاتی کره شمالی را به دقت مورد بررسی قرار دهند.

جمع بندی کلی این است که این بزرگ ترین و پیشرفته ترین موشکی است که کره شمالی تاکنون آزمایش کرده و چون از سکوی پرتاب سیار به فضا فرستاده شده، امکان حمله پیشگیرانه با هدف نابودی آن را منتفی ساخته است.

اما قضیه به همین سادگی نیست. موشک اگر با کلاهک سنگین اتمی مجهز شود به خاطر وزن زیاد آن حداکثر تا ساحل غربی آمریکا برد خواهد داشت.

این موشک از «هواسانگ -۱۴» که دو نوبت درماه ژوئیه آزمایش شد، بزرگ تر است.

موشک در مقایسه با نسل های قبلی در زمینه موتور و سوخت نیز پیشرفت هائی داشته و اندازه آن نشان می دهد که کره شمالی وارد باشگاه کشورهائی شده است که زرادخانه موشک های قاره پیما دارند.

سکوی سیار پرتاب هم ساخت داخل کشور است و خود این امر یک پیشرفت در زمینه ساخت و پرتاب موشک قاره پیما به حساب می آید.

با این فناوری می توان موشک را به نقاط دوردست برد و از آنجا شلیک کرد به طوری که شناسائی دقیق محل پرتاب ممکن نشود؛ پس یافتن و نابود کردن آن چندان آسان نخواهد بود.

موشک کره شمالی مجهز به کلاهک هسته ای با برد۱۳ هزارکیلومتر می تواند به غرب آمریکا می رسد اما چنان موشکی نمی تواند کلاهکی با وزن بیش از۱۵۰ کیلوگرم را با خود تا مقصد حمل کند.

مایکل المن کارشناس موشکی می گوید کره شمالی هنوز نتوانسته است کلاهکی با چنان وزنی بسازد.

المن می گوید موشک کره شمالی با کلاهکی به وزن بیش از ۶۰۰ کیلوگرم به سختی می تواند به شهر سیاتل برسد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG