لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

ناامیدی دیپلمات سابق آمریکا به ازسرگیری مذاکره با کره شمالی در آینده نزدیک


به گفته یکی از دیپلمات های آمریکایی درگیر در مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی، در آینده نزدیک امیدی به از سر گیری مذاکرات شش جانبه نیست.

جیمز کلی، که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ معاون وزارت خارجه آمریکا در امور شرق آسیا بوده، به صدای آمریکا گفته است آزمایش موشکی اخیر کره شمالی یکی از دلایل ناامیدی به ادامه مذاکرات است.

این مقام آمریکایی که پیشتر در مذاکرات شش جانبه برای خلع سلاح اتمی کره شمالی حضور داشته است همچنین دست کشیدن پیونگ یانگ از برنامه اتمی تسلیحات اتمی اش را نامحتمل دانست زیرا به گفته او این تنها دستاورد حکومت کره شمالی است که به آن می بالد. جیمز کلی افزود کره شمالی به غذا، سوخت و سرمایه نیاز دارد و با تهدید سلاح اتمی می خواهد همه این نیازهایش را مرتفع سازد.

علاوه بر آمریکا، کشورهای روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی در مذاکرات شش جانبه حضور داشته اند و حالا به گفته جیمز کلی همه طرفها باید ضمن خویشتنداری، شرایط داخلی کره شمالی را نظاره کنند.

این مقام آمریکایی گفت مقام های کره شمالی همواره در وضعیتی که ایالات متحده در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است ترجیح می دهند به لاک خود فرو رفته و از تعامل در مذاکرات بپرهیزند زیرا فکر می کنند بهتر می توان با افراد تازه وارد به سیستم مذاکره کرد.
XS
SM
MD
LG