لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

نیمی از کارگران بخش خوراک در آمریکا و کانادا با سرماخوردگی سر کار می روند


فصل ذکام و آنفلوآنزا در راه است و در فصل سرما آنهایی که خوش‌ اقبال‌ترند می‌توانند مرخصی استعلاجی بگیرند و بدون آن که از حقوق ماهیانه‌شان کم شود در خانه استراحت کنند؛ اما بسیاری از نیروی کار آمریکایی، از جمله آن‌هایی که با مواد خوراکی سروکار دارند، اینقدر خوش‌بخت نیستند.

تحقیق جدیدی که به تازگی انجام شده حاکی است ۵۱ درصد از کسانی که با مواد خوراکی، از کاشت و فراوری گرفته تا پخت‌وپز و ارائه آن سر میز مشتری، سروکار دارند می‌گویند "همیشه" یا "اغلب" وقتی مریض و سرماخورده هستند، مجبورند سر کار بروند. طبق همین تحقیق ۳۸ درصد دیگر گفته‌اند "گاهی" هنگام سرماخوردگی و آنفلوآنزا سر کار حاضر می‌شوند.

رادیو سراسری آمریکا، ان.پی.آر، در گزارشی در همین زمینه می‌نویسد، وضعیت موجود عواقب جدی در وضع سلامت عمومی شهروندان دارد. به عنوان مثال، سال گذشته اعلام شد اکثریت بزرگی از موارد ابتلا به ویروس آنفلوآنزا، بر اثر تماس با خوراکی بوده که در روند رسیدن به دست مشتری، توسط کارگران آلوده به ویروس در این بخش لمس شده است.

این بدان معنی نیست که کارگران بخش خوراکی در آمریکای شمالی اهمال‌کار هستند. از هر ۱۰ نفری که به نظرسنجی جواب داده‌اند، ۹ نفر گفته‌اند در قبال سلامت مشتریانشان حس مسئولیت دارند. همزمان ۴۵ درصد گفته‌اند در دوران بیماری سر کار می‌روند، چون به پولش احتیاج دارند، و حدود ۴۶ درصد گفته‌اند با بیماری سر کار حاضر می شوند، چون نمی‌خواهند کارشان به دیگران تحمیل شود.

این تحقیق مبتنی بر نظرسنجی را شرکت "الکمی" انجام داده است، که با شرکت‌های مواد خوراکی برای بهبود ایمنی و تولید کار می‌کند، و این تحقیق را با مشارکت ۱۲۰۰ کارگر بخش خوراکی در آمریکا و کانادا انجام داده است.

با آن که بسیاری از مردم ممکن است کارگران بخش خوراک را مسئول انتقال ویروس به دیگر افراد بدانند، اما کارشناسان می‌گویند اشکال جای دیگر است و بسیاری از این کارگران به پول تک تک روزهای کاریشان نیاز دارند و اگر سر کار نروند، یعنی از دستمزد آن روز خبری نیست، و بیش از چهار پنجم آنها اصلا نمی‌دانند چیزی به نام "مرخصی استعلاجی" هم وجود دارد.

ان.پی.آر به نقل از یک کارشناس می‌گوید عامل دیگر، دستمزد پایین است. بسیاری از کم‌درآمدترین مشاغل آمریکای شمالی در بخش صنعت خوراکی است. اگر کارگران دستمزد مکفی بگیرند، هنگام بیماری در خانه می‌مانند و استراحت می‌کنند، اما با حقوق زیرحداقل ۲ دلار و ۱۳ سنت در ساعت، دیگر جایی برای مرخصی استعلاجی نمی‌ماند. از سوی دیگر اگر سر کار حاضر نشوند، با خطراتی چون اخراج و بدرفتاری مافوقشان مواجه می‌شوند.

در آمریکا چهار ایالت کالیفرنیا، کانتیکت، ماساچوست و اورگان قوانین اعطای مرخصی استعلاجی به کارگران را تصویب کرده‌اند. ماه گذشته باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا فرمانی اجرایی صادر کرد که سالانه هفت روز مرخصی استعلاجی را به پیمانکاران دولت فدرال اختصاص می‌دهد.

XS
SM
MD
LG