لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

ابراز تمایل مشروط کره شمالی نسبت به برگزاری یک نشست دیگر با کره جنوبی


آزمایش موشکی کره شمالی. آرشیو
آزمایش موشکی کره شمالی. آرشیو

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز شنبه به نقل از کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی، اعلام کرد چنان چه این کشور از وجود احترام دوجانبه میان کره شمالی و همسایه جنوبی خود مطمئن شود، پیونگ یانگ مایل است حضور در یک نشست دیگر با سئول را بررسی کند.

به گزارش رویترز این سخنان یک روز بعد از آن عنوان می‌شود که کره شمالی از آمریکا و کره جنوبی خواست پیش از آغاز گفت‌وگوها به منظور خاتمه دادن رسمی به جنگ کره، «سیاست خصمانه و استانداردهای دوگانه» خود علیه کره شمالی را کنار بگذارند.

جنگ کره که در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ ادامه داشت، بر اساس توافق آتش‌بس موقت، و نه انعقاد یک پیمان صلح تمام شده است. از این رو، نیروهای سازمان ملل متحد به رهبری آمریکا کماکان در حالت جنگ با کره شمالی هستند.

موضوع خاتمه رسمی جنگ، تحت تاثیر آزمایش سلاح های هسته‌ای توسط این کشور، به موضوعی پیچیده تبدیل شده است.

کیم یو جونگ، خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز شنبه ۳ مهر گفت: «تصور می‌کنم درک بی چون و چرا میان شمال و جنوب تنها در صورتی محقق می شود که عدم غرض‌ورزی و نگرش مبتنی بر احترام در میان باشد.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد گفت که وی خواهان «دیپلماسی پایدار» برای حل بحران مربوط به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی است.

کره شمالی هشدارهای آمریکا برای گفت‌وگو را رد کرده و رافائل گروسی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، این هفته گفت برنامه هسته‌ای آن کشور «به سرعت پیش می‌رود.»

همزمان با متوقف شدن گفت‌وگوها برای عاری‌سازی هسته‌ای کره شمالی و افزایش تنش‌ها در منطقه، دو کشور کره شمالی و کره جنوبی روز چهارشنبه ۲۴ شهریور به فاصله چند ساعت از یکدیگر برای نشان دادن قدرت نظامی خود دست به آزمایش موشک‌های بالستیک زدند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، در مورد شلیک موشک‌هایی کوتاهبرد توسط کره شمالی گفت این فعالیت‌ها نقض چندین قطعنامه شورای امنیت است. او افزود تعهد آهنین ایالات متحده به دفاع از کره جنوبی و ژاپن استوار است.

XS
SM
MD
LG