لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

نوریس می لر، نویسنده، هنرمند و همسر نورمن می لر درگذشت


نوریس می لر، نویسنده، هنرمند و همسر نورمن می لر درگذشت
نوریس می لر، نویسنده، هنرمند و همسر نورمن می لر درگذشت

«نوریس می لر» هنرمند، نویسنده و همسر نورمن می لر در شصت و یک سالگی و براثر سرطان دستگاه گوارش در خانه اش در نیویورک درگذشت.

نوریس می لر در خانواده ای کم درآمد در یکی از محلات فقیرنشین ایالت آرکانزاس بدنیا آمد. پدرومادر و خواهران و برادرانش همگی در یک کارخانه ترشی سازی کار می کردند تا بتوانند نیازهای روزمره زندگی شان را تامین کنند. اما نوریس با سختکوشی باورنکردنی توانست به اتکای رویای آمریکایی به تحصیلات خود ادامه دهد تا بعنوان آموزگار هنر استخدام شود. آرزویی که دستیابی به آن برای این دختر آرکانزاسی آخرین حد پیشرفت یک زن بشمار می آمد.

آشنایی با هنر به او امکان داد تا به محافل اجتماعی هنر و ادبیات آن زمان راه یابد و در آنجا بود که با نورمن می لر آشنا شد. نورمن می لر که به تازگی از پنجمین همسرش جداشده بود، برای تبلیغ کتاب تازه منتشرشده اش درباره زندگی مرلین مونرو که برنده جایزه پولیتزر شده بود به آرکانزاس رفته بود با نوریس در یکی از این مراسم امضای کتاب برخورد کرد. آشنایی با نوریس زیبا و جوان برایش بیش از همه آن عشق ها و زندگی ها جلوه گر شد. نوریس به نیویورک نقل مکان کرد تا برای همیشه در کنار نورمن باشد. نوریس در آنجا کتاب خاطرات «بلیط شرکت در سیرک» را نوشت.

نوریس با تغییر نام سالها بعنوان مدل تبلیغ کالاهای تجاری بویژه لباس زنان کار کرد. اما حلقه دوستان همسرش نورمن که شامل چهره های بزرگ و سرشناسی از جمله وودی آلن، باب دیلان و ژاکلین اوناسیس تشکیل می دادند به او امکان داد تا در محافل هنری و اجتماعی نیویورک به چهره ای مستقل از معروفیت همسرش دست یابد.

نوریس سالها نقش منشی، ویراستار و مدیر روابط عمومی همسرش و در کنارش کار خانه و نگهداری از فرزندشانک جان را نیز برعهده گرفته بود. اما اینها مانع از تلاشهای فردی خود در زمینه هنر و ادبیات نمی شد.

نوریس به دفاع از کتاب «زندانیان سکس» اثر نورمن می لر پرداخت که سروصدای بسیاری در آن سالها به پا کرده بود. او در کارزاری که در این باره به راه انداخت توانست با مخالفت های جریان هایی از جمله جنبش فیمینستی آن زمان که علیه کتاب بودند مقابله کند.

نوریس می لر همچنین در چندین نمایش به اجرای نقش پرداخت اما یکی از درخشان ترین کارهای هنری او نوشتن رمان «تابستان ویندچیل» است که زندگی گروهی از اهالی یکی از شهرکهای کم جمعیت آرکانزاس در دوران جنگ ویتنام را روایت می کند. این گروه از وحشت جنگ و شکست روحی آن دچار سرگشتگی و اندوه شده و آماده دست زدن به هرگونه دیوانه کننده و غیرقابل قبول اجتماعی اند.

XS
SM
MD
LG