لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

عرضه بسته نوروزی برای کودکان در یکی از بزرگترین فروشگاه‌های آمریکا


زابینا بسین، طراح بسته‌های فرهنگی کودکان عرضه شده در فروشگاه بزرگ آمریکایی نوردستروم
زابینا بسین، طراح بسته‌های فرهنگی کودکان عرضه شده در فروشگاه بزرگ آمریکایی نوردستروم

فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ «نوردستروم» در آمریکا بسته‌ای آموزشی را برای کودکان آورده است تا از آن طریق با آیین نوروز آشنا شوند.

این بسته‌ شامل کتاب، کاردستی، پازل، عکس‌برگردان، کارت‌های یادگیری واژه‌های فارسی، و هر آن چیزی است که بر سر سفره هفت‌سین قرار می‌گیرد. به این ترتیب، کودکان می‌توانند از طریق بازی با سنت نوروز آشنا شوند.

ارائه بسته‌های نوروزی برای کودکان، ابتکار دکتر زابینا بسین، روانپزشک کودک، است.

دکتر بسین در خانواده‌ای هندی‌تبار در کالیفرنیای آمریکا متولد شده است. او که خود دو کودک دارد تلاش می‌کند بچه‌های بزرگ شده در آمریکا را با فرهنگ‌های متنوع و غنی که مانند قطعات پازل کنار هم قرار گرفته و این کشور را تشکیل داده‌اند آشنا کند.

بسته آموزشی نوروز در فروشگاه زنجیره‌ای «نوردستروم» آمریکا
بسته آموزشی نوروز در فروشگاه زنجیره‌ای «نوردستروم» آمریکا

زابینا بسین با آغاز همه‌گیری کرونا و زمانی که بچه‌ها در کنار خانواده‌هایشان در خانه فرصت بیشتری برای یادگیری داشتند، شرکتی به نام In KidZ راه‌اندازی کرد تا با ارائه اسباب‌بازی‌های سرگرم‌کننده، کودکان را به موضوعات مهمی چون برابری، تنوع فرهنگی و پذیرش نژادهای گوناگون پیوند بزند.

دکتر زابینا بسین در گفتگو با سارا دهقان، خبرنگار صدای آمریکا، در مورد چگونگی شکل‌گیری این ایده و بسته ویژه نوروزی که از امسال روی قفسه‌های فروشگاه بزرگ و معتبر «نوردستروم» قرار گرفته است، توضیح داد.

او که در کالیفرنیای جنوبی بزرگ شده است، از کودکی با جامعه ایرانی آشنا شد و برای جشن نوروز به خانه دوستان ایرانی رفت و آمد داشتند.

دکتر بسین می‌گوید: «یکی از چیزهایی که متوجه شدم این بود که بچه‌ها چقدر به سفره هفت‌‌سین علاقه‌مند بودند، اما اجازه نداشتند چیزی را لمس کنند.»

پازل نوروز در بسته نوروزی کودکان عرضه شده در فروشگاه آمریکایی «نوردستروم»
پازل نوروز در بسته نوروزی کودکان عرضه شده در فروشگاه آمریکایی «نوردستروم»

طراحی بسته‌های آموزشی نوروز با پژوهش در مورد هفت‌سین آغاز شد. دکتر بسین می‌گوید هر چند با هفت‌سین آشنایی داشتند اما در مورد معنی هر کدام از آنچه بر سر سفره قرار می‌گیرد از دوستان و آشنایان و سفیرانی که دارند تحقیق کردند مثلا این که شمع نشان دهنده روشنایی و شادی است و یا سیر که سلامتی را برجسته می‌کند.

همچنین در مورد اینکه چگونه بسته‌ای برای تجلیل از فرهنگ و سنت‌های ایرانی طراحی کنند و آن را به شکلی سرگرم‌کننده به بچه‌ها آموزش دهند تحقیق زیادی کردند.

دکتر زابینا بسین که خود روانپزشک است با یک مربی کودکان نیز همکاری می‌کند، می‌گوید آموزش فرهنگی از سنین پایین اهمیت زیادی دارد.

او در مورد چالش‌هایی که به عنوان یک کودک هندی‌تبار در آمریکا داشت گفت: «وقتی کودک بودم، به دلیل فرهنگ و سنت‌هایم، با آزار و اذیت‌های زیادی روبرو شدم. به عنوان فرزند مهاجران هندی که در آمریکا بزرگ می‌شدم، برایم سخت بود که احساس کنم با دیگران سازگار هستم چون بچه‌های دیگر بوی غذا یا لباسی که می‌پوشیدم را مسخره می‌کردند.»

هفت‌سین بسته نوروزی کودکان در فروشگاه «نوردستروم» آمریکا
هفت‌سین بسته نوروزی کودکان در فروشگاه «نوردستروم» آمریکا

دکتر بسین می‌گوید به درستی می‌داند متفاوت دیده شدن چه حسی دارد و این، برای یک‌ کودک احساس خوشایندی نیست.

او گفت :«تصمیم گرفتم چیزی بسازم که تفاوت‌هایمان را جشن بگیرد نه اینکه ما را از هم جدا کند. با بسته‌های فرهنگی، اسباب‌بازی‌های متنوع و فراگیر، خانواده‌ها با هم درباره فرهنگ‌ها، کشورها و سنت‌ها یاد می‌گیرند.»

زابینا بسین گفت تیم In KidZ بیشتر به دنبال فرهنگ‌ها و سنت‌هایی است که متعلق به میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است اما هنوز به فرهنگ عام آمریکا راه نیافته‌ و اثری از آنها در فروشگاه‌های عمده دیده نمی‌شود.

خانم بسین تأکید کرد که آوردن مشاغل کوچک به بازار خرده‌فروشی مهم است و او امیدوار است سایر فروشگاه‌های بزرگ نیز متوجه اهمیت «پذیرش تفاوت‌ها» شوند و مشتریان نیز از دیدن چیزهای جدید لذت برده و از آن الهام بگیرند.

از دیگر بسته‌های آموزشی عرضه شده توسط این شرکت می‌توان به بسته‌هایی برای یادگیری فرهنگ هند، ترکیه، فرانسه، مکزیک، ایتالیا، و جامائیکا اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG