لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۹

ایرانیان ساکن لس آنجلس به پیشواز نوروز می روند


ایرانیان ساکن لس آنجلس به پیشواز نوروز می روند
ایرانیان ساکن لس آنجلس به پیشواز نوروز می روند

با پایان زمستان و آغاز بهار که رایحه آن کم کم به مشام می رسد، ایرانیان ساکن لس آنجلس مثل هرسال به پیشواز ادای مراسم و آداب و سنن ایرانی «نوروز» می روند و با تشکیل بازارهای نوروزی، اجرای مراسم چهارشنبه سوری در ساحل دریای پاسفیک و دید و بازدید نوروزی در خیابان «وست وود» که از دوسال پیش توسط شهرداراین شهر به نام «میدان پارسی ها» نامگذاری شده و بالاخره با انجام مراسم سیزده بدر در قلب طبیعت که در پارک های مختلف در گوشه و کنار شهر برگزار می شود نوروز ایرانیان را جشن می گیرند.

روز یکشنبه سیزدهم مارچ ٢٠١١، برای پنجمین سال پیاپی، نوروزایرانیان در محل «اسکاتیش رایت» شهر پاسادینا در حومه لس آنجلس جشن گرفته شد. در این مراسم که با حضور شهردار شهر پاسادینا «بیل بوگارد» از ساعت ٥ تا ٨ بعد از ظهر برگزار شد، نمایشگاهی از آثار هنری هنرمندان ایرانی ساکن کالیفرنیای جنوبی به نمایش درآمد و کنسرتی توسط دکتر لوید میلر، آهنگساز و کارشناس موسیقی ایرانی اجرا شد و دکتر جنیفررز، تاریخ شناس و محقق آئین شناسی با مطالعاتی در زمینه دین زرتشت به سخنرانی درباره نوروزباستانی پرداخت.

درگوشه دیگری از شهر لس آنجلس و در منطقه ایرانی نشین «سن فرناندو ولی»، روز شنبه و یکشنبه گذشته در محل «خانه فرهنگی ایرانیان» بازار نوروزی تدارک دیده شده بود که در طول روز علاوه بر وسائل سرگرمی برای کودکان از قبیل انجام کاردستی و رنگ کردن تخم مرغ ، بازدیدکنندگان می توانستند در آن کلیه وسائل لازم برای سفره هفت سین ، کارت تبریک عید نوروز و بسیاری از یادمان های نمادین دیگر را از غرفه های مختلفی که به این مناسبت برپا شده بود تهیه کنند. برای رفع خستگی هم شرکت کنندگان می توانستند دقایقی را در چایخانه به نوشیدن چای معطر تازه دم و باقلوای شیرین خانگی بپردازند. یا در سالن خانه فرهنگ به تماشای برنامه های هنری که در طول دو روز ادامه داشت بپردازند.

کمی دورتر در مرکزشهر لس آنجلس و در موزه هنری این شهر، LACMA، بنیاد فرهنگ، برنامه دیگری را به مناسبت فرارسیدن نوروز و سال نوی ایرانیان برگزار می کرد. حیاط موزه که با یک هفت سین مجلل تزئین شده بود به محل دید و بازدید پیش از نوروز ساکنان ایرانی شهر لس آنجلس تبدیل شده و در داخل سالن تئاتر «بینگ» Bing Theatre این موزه، نوروز با برنامه های هنری جشن گرفته شد. در این برنامه طی مراسمی جایزه ویژه بنیاد که هرسال به یک شخصیت فرهنگی سرشناس هدیه می شود توسط هما سرشار، روزنامه نگار ساکن لس آنجلس به بانوی شعر ایران سیمین بهبهانی اهدا شد. حاضران در برنامه توانستند پیام ویدیویی را که خانم سیمین بهبهانی که نتوانسته بود از ایران خارج شود به مناسبت دریافت این جایزه برای دوستداران خود ارسال داشته بود را تماشا کنند. این مراسم با اجرای برنامه های هنری توسط گروه «دنگ شو» که برای نخستین بار در لس آنجلس به اجرای برنامه می پرداختند ادامه یافت.

XS
SM
MD
LG