لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

ماهواره کره شمالی احتمالاً دچار نقص فنی است


کارشناسان مستقل هوا - فضا می گویند به نظر می رسد که ماهواره ای که کره شمالی به تازگی وارد مدار زمین کرده، دچار نقص فنی است.

این کارشناسان و ناظران آگاه به مسائل هوا - فضا معتقدند که کم و زیاد شدن میزان درخشش این ماهواره که هر ۱۶ ثانیه یک بار اتفاق می افتد، حاکی از مشکل فنی و نشانگر آن است که ماهواره در مدار زمین می غلطد.

از سوی دیگر، این ماهواره تاکنون موفق به انجام مأموریت اصلی خود که فرستادن امواج رادیویی به زمین است، نشده، که مؤید نقص آن است.

وزارت دفاع آمریکا در این خصوص اظهار نظری نکرده، اما وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرده که هنوز برای نتیجه گیری پیرامون شیوه عملکرد این ماهواره زود است و دست کم دو هفته زمان لازم است تا بتوان استنتاج دقیقی در این مورد کرد.

کارشناسان، هدف اصلی کره شمالی را از پرتاب ماهواره به فضا، رهیابی برای آینده خوانده اند و تلاش کره شمالی برای آنکه دید گسترده تری از زمین داشته باشد و در عین حال از قابلیت جاسوسی نیز برخوردار باشد.

کره شمالی قرار دادن ماهواره اش در مدار زمین را که هفته گذشته انجام شد، کاملاً صلح آمیز خواند و مقصد آن را رسیدن به یافته های هواشناسی عنوان کرد. کره شمالی این ماهواره را به رغم هشدارهای سازمان ملل و ایالات متحده به مدار زمین فرستاد؛‌ اقدامی که اغلب کشورهای جهان آن را نقض محتوای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل می دانند.

سئول، توکیو، واشنگتن و سازمان ملل متحد به محض پرتاب شدن این ماهواره از سوی کره شمالی، این اقدام را محکوم کردند.
XS
SM
MD
LG