لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۸

کره شمالی:به مانور آمریکا و کره جنوبی پاسخ می دهیم


کره شمالی امروز سه شنبه تهدید کرد که در واکنش به آنچه تحریم های خشن علیه آن کشور خواند، دست به «اقدامی جدی تر» از آزمایش هسته ای بزند.

کره شمالی می گوید آمریکا و کره جنوبی علیه آن کشور رفتار خصمانه نشان داده اند، و پیونگ یانگ مصمم شده تا به اقدامی جدی تر دست بزند، که ورای سومین آزمایش موشک هسته ای آن کشور خواهد بود که پیش تر قرار بود انجام شود.

ایالات متحده و کره جنوبی دست به مانور نظامی مشترکی زده اند که کره شمالی می گوید تمرین تجاوز به آن کشور است؛ اتهامی که هم آمریکا و هم کره جنوبی آن را رد کرده اند.

مانور مشترک کره جنوبی و آمریکا در واکنش به پرتاب موفقیت آمیز یک موشک دوربرد از سوی کره شمالی انجام شد. پرتاب این موشک نشانی از نقض قطعنامه های مصوب سازمان ملل بود. قطعنامه های سازمان ملل متحد، کره شمالی را از فعالیت در عرصه فن آوری هسته ای منع کرده اند.

کره شمالی اما می گوید حق آن کشور است که با مقاصد صلح آمیز دست به پرتاب موشک بزند.

تصاویر ماهواره ای حاکی از آن است که بیش از یک سال است که کره شمالی در تدارک انجام آزمایش موشک هسته ای است. اغلب کارشناسان می گویند کره شمالی به احتمال زیاد حوالی ۱۶ فوریه که زادروز کیم جونگ ایل، رهبر پیشین آن کشور است، آزمایش موشکی خود را انجام خواهد داد.

یکی دیگر از نکات ناشناخته در این مورد، ماده ای است که کره شمالی در موشک خود به کار خواهد گرفت. در گذشته آن کشور برای این منظور از ذخایر رو به کاهش پلوتونیم خود استفاده کرده، اما گزارش هایی تأیید نشده حاکی از آن است که پیونگ یانگ دست به غنی سازی اورانیم هم زده است.

زیگفرید هِکِر، کارشناس هسته ای آمریکایی که در سال ۲۰۱۰ از یک واحد تأسیسات هسته ای در کره شمالی بازدید کرده، معتقد است که آن کشور ممکن است از هریک از این دو عنصر(پلوتونیم یا اورانیم با غنای بالا) برای تسلیح موشک های خود بهره برد.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ آقای هکر طی مقاله ای که در نشریه فارین پالیسی(سیاست خارجی) منتشر شده، نوشته است:«این نوع آزمایش های دوگانه محدودیت فنی دارند. انجام آنها پرچالش است، اما مزیت آنها در این است که انجام آنها هزینه سیاسی چندانی در بر ندارد.»

کره شمالی در گذشته کوشیده تا از این نوع آزمایش ها در جامعه جهانی به نفع خود بهره ببرد و گفت و گوهای شش جانبه را به نحوی جهت دهد که به حمایت از کره شمالی بیانجامد؛ کشوری که تنها حامی عمده دیپلماتیک آن چین است.

به نظر نمی رسد که ایالات متحده به دنبال رفتارهای اخیر کره شمالی تمایلی به گفت و گو با آن کشور داشته باشد.

لحن خصمانه ای که پیونگ یانگ این روزها انتخاب کرده، در آستانه مراسم تحلیف رییس جمهوری تازه انتخاب شده کره جنوبی اتخاذ شده است. خانم پارک قرار است روز ۲۵ فوریه‌ (۲۰ روز دیگر) سوگند یاد کند.

پارک وعده داده که به شرط آنکه پیونگ یانگ دست از جاه طلبی های هسته ای خود بکشد، با کره شمالی گفت و گو و به آن کشور کمک کند.
XS
SM
MD
LG