لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۵

رونمایی گوگل از نقشه روزآمد کره شمالی


گوگل از نسخه تازه ای از نقشه کره شمالی رونمایی کرده که در برگیرنده جزئیات جغرافیایی آن کشور است؛ جزئیاتی که از نقاط حساس پیونگ یانگ گرفته تا محل گولاگ ها را شامل می شود؛ اردوگاه هایی که از دوران سلطه اتحاد جماهیر شوروی تاکنون در آن کشور بوده اند.

اما بعید است که شهروندانِ محدود این کشور منزوی بتوانند با دقت و موشکافی این نقشه را بررسی کنند و در جست و جوهای اینترنتی خود از آن استفاده کنند.

تاکنون، کره شمالی در میان سرزمین هایی به شمار می رفت که تا اندازه ای ناشناخته بود و نقشه های اینترنتی آن نمایانگر تمامی نقاط آن نبود. دپارتمان نقشه های گوگل اعلام کرده که تکمیل شدن جزئیات این نقشه با همت و همکاری شهروندان کارتوگراف (نقشه کش) کره شمالی یا آشنا به جغرافیای کره شمالی، طی چندین سال میسر شده است.

مقام های کره شمالی هنوز واکنشی نسبت به انتشار این نقشه نشان نداده اند. کیم هونگ کوانگ، استاد سابق دانشگاه فن آوری کامپیوتر هامهیونگ در کره شمالی که چندین سال است در کره جنوبی به سر می برد، می گوید این نقشه ممکن است از اینترانت(شبکه اینترنت داخلی) کره شمالی سر درآورد یا از طریق تلفن همراه در داخل آن کشور قابل دسترس باشد. عده بسیاری اما، نسبت به این پیش بینی بدبینند و احتمال میسر شدن چنین امری را اندک می دانند.

این نقشه، نه تنها ایستگاه های مترو، مدارس و بیمارستان های شهر پیونگ یانگ را، که محل اردوگاه های دولتی را هم نشان می دهد، اردوگاه هایی که گولاگ هستند و محل تبعید و اقامت اجباری بسیاری از مخالفان و دگراندیشان؛ اردوگاه هایی که پیونگ یانگ آنها را «اردوگاه بازآموزی» می خواند.

فعالان حقوق بشر برآورد کرده اند که ۲۰۰ هزار نفر در کره شمالی در این اردوگاه ها به سرمی برند.

بسیاری از ناظران امور کره شمالی معتقدند که انتشار این نقشه از سوی گوگل خشم مقام های پیونگ یانگ را برخواهد انگیخت.

اریک اشمیت، مدیر اجرایی شرکت گوگل، اوایل ماه جاری میلادی به پیونگ یانگ رفت. وی یکی از همراهان هیأتی بود که بیل ریچاردسن، فرماندار پیشین نیومکزیکو و سفیر کنونی آمریکا در سازمان ملل نیز از اعضای آن بود.

آقای اشمیت می گوید طی سفر خود، به مقام های کره شمالی گفته است که باید به مردم آن کشور اجازه دهند از اینترنت استفاده کنند.

دسترسی به اینترنت در کره شمالی بسیار محدود است و مختص عده ای از خواص و افراد منتقذ یا نزدیک به حکومت است. گفته می شود که شمار شهروندانی که در آن کشور اجازه دارند از اینترنت استفاده کنند، کمتر از هزار است.

گوگل می گوید شماری از شهروندان کره جنوبی به تکمیل پروژه نقشه روزآمد شده کره شمالی کمک کرده اند. گوگل از علاقه مندان دعوت کرده تا در ادامه تکمیل و بهینه سازی این پروژه سهیم باشند. اما به نظر نمی رسد که دولت کره شمالی به شهروندانی که در آن کشور زندگی می کنند، اجازه چنین فعالیتی را بدهد.
XS
SM
MD
LG