لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۳

نوريه گا به پاناما تحويل داده می شود


مانوئل نوريه گا، رهبر پيشين پاناما، که به جرم پولشويی در فرانسه زندانی بود، آماده تحويل به دادگستری پاناما، خواهد شد.

نوريه گا در يک خانواده فقير در پاناما متولد شد، با بيرحمی به بالاترين درجات نظامی در ارتش رسيد و رهبری آن کشور را به دست گرفت. او پس از اشغال پاناما توسط آمريکا در سال ۱۹۸۹ بازداشت شد.

يک دادگاه تجديدنظر در فرانسه، هفته گذشته، رای نهايی خود را صادر کرد، که بر اساس آن مانوئل نوريه گا، برای گذراندن دوره ۲۰ ساله محکوميت خود به جرم نقض حقوق بشر، به کشورش پاناما تحويل داده می شود.

پس از انتشار اين خبر، رسانه های پانامايی به محل زندگی نوريه گا رفتند. يکی از همسايگان نوريه گا بازگشت وی را يادآور خاطرات تلخ دانسته و می گويد: برای آن هايی که سال ها در اين محل زندگی کرده اند، نوريه گا خاطرات بدی را زنده خواهد کرد. البته دوران سختی در کشورمان بود که تلاش می کنيم از ياد ببريم.

بوريس ملِندِز، تحليلگر سياسی، می گويد: نوريه گا بايد پس از بازگشت حقايق را بگويد. هيچ نکته مثبتی در بازگشت نوريه گا وجود ندارد، مگر آن که حقايق را بگويد. چه کسانی با او در ارتکاب جنايت همکاری می کردند. چه کسانی پول های دولتی را گرفتند؛ اما، در زمان اشغال کشور به او پشت کردند.

نوريه گا به دادگستری پاناما تحويل داده خواهد شد؛ قرار است وی به زندانی در نزديکی کانال پاناما منتقل شود.

نوريه گا ۷۷ ساله از سال ۲۰۱۰ به اتهام پولشويی در يکی از بانک های فرانسه در دهه ۱۹۸۰ ميلادی به ۷ سال زندان محکوم شده بود. پيش از آن او ۲۰ سال به اتهام قاچاق مواد مخدر، پولشويی و اخاذی در آمريکا زندانی بود.

XS
SM
MD
LG