لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

آموزش مبارزه بدون خشونت از طريق يک بازی ويديويی


آموزش مبارزه بدون خشونت از طريق يک بازی ويديويی
آموزش مبارزه بدون خشونت از طريق يک بازی ويديويی

شبکه های اجتماعی مانند فيس بوک و توئيتر در سازماندهی اعتراضات بدور از خشونت مردم مصر در ماه های گذشته نقشی بسيار اساسی ايفا کردند. اين اعتراضات سرانجام به برکناری حسنی مبارک رئيس جمهوری آن کشور از قدرت منتهی شد.

شماری از مردم در گوشه و کنار جهان برای کنار زدن رهبران مستبد خود از فيلم های مستندی که توسط يک شرکت خصوصی در واشنگتن توليد شده، بهره می گيرند.

اين شرکت اکنون نوعی بازی جديد ويديويی توليد کرده که شيوه های مبارزه بدور از خشونت را به علاقه مندان آموزش ميدهد.

شرکت فيلم سازی يورک زيمِرمن در واشنگتن تا کنون چندين فيلم مستند در باره مبارزات غير خشونت آميز توليد کرده است. اِستيو يورک فيلم سازی است که ميگويد اين فيلمها به چندين زبان مختلف از جمله عربی ترجمه و در برخی از کشورهای جهان هم نمايش داده شده است. استيو می گويد: «از اين فيلمها بمنظور آموزش شيوه های مبارزه بدون خشونت عليه ديکتاتورها استفاده شده است.»

آقای يورک ميگويد يکی از محبوب ترين فيلمها «پايين کشيدن ديکتاتور» نام دارد. در اين فيلم استراتژی مبارزات مدنی عدم خشونت مردم در يوگسلاوی پيشين عليه اِسلوبدان مِلُوسويچ بررسی شده است. ملوسويچ اندکی پس از انتخابات سال ۲۰۰۰ استعفاء داد و سپس در دادگاه لاهه به جرم جنايت عليه بشريت محاکمه شد.

ايوان مِروُيچ يکی از شخصيتهای اين فيلم مستند است. وی يکی از رهبران دانشجويی بود که مبارزات مدنی مردم يوگسلاوی عليه ملوسويچ را سازماندهی ميکرد. يورک زيمرمن برای توليد اين ويدئوهای آموزشی ايوان مِروُيچ را استخدام کرد. عنوان دومين و تازه ترين فيلمی که در زمينه مقاومت های مدنی توليد شده «قدرت مردم» است.

اين فيلم حاوی سناريوهای خيالی است که در آن يکی از رهبران مبارزات عدم خشونت برای سرنگونی ديکتاتوری حاکم بر کشورش از روش هايی مانند اعتراضات آرام خيابانی اعتصابات و تحريم استفاده می کند.

ايوان طی يک تماس تلفنی از شهر بلگراد در صربستان به صدای آمريکا ميگويد به احتمال زياد کاربران اين بازی های ويديويی جوان و تحصيل کرده خواهند بود؛ «اين بازی تمام پيچيدگيهای مبارزات سياسی و جزييات ضروری آنرا برای کسب موفقيت به کاربران آموزش ميدهد.»

يورک ميگويد اين بازی های ويديويی در نوع خود منحصر بفرد هستند؛ «متوجه شديم بسياری از مردمی که در گوشه و کنار جهان با استفاده از شيوه های صلح آميز مبارزه ميکنند به اطلاعات و مطالب ضروری در اين زمينه دسترسی ندارند.»

جک دُوال، مدير مرکز اختلافات عدم خشونت در واشنگتن ميگويد از اين بازی ها در دانشگاه ها هم استفاده ميشود؛ «صدها تن از پژوهشگران علوم سياسی جامعه شناسان و دانشجويان مقاطع ليسانس و فوق ليسانس از اين بازيها به عنوان ابزار آموزشی بهره ميگيرند.»

بازی ويديويی «قدرت مردم» را تنها ميتوان از راه اينترنت دانلود کرد. قيمت اين بازی ۱۰ دلار است اما آقای يورک ميگويد کسانی که توان پرداخت آنرا نداشته باشند ميتوانند آنرا بطور رايگان دريافت کنند.

XS
SM
MD
LG