لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۰

توصیه کارشناسان آمریکایی به تهدید نظامی ایران


گروهی از کارشناسان منع گسترش تسلیحات اتمی آمریکا می گویند ایران تا یک سال ونیم دیگر می تواند اورانیومی تولید که با آن یک و یا تعداد بیشتری بمب اتمی را تهیه کند.

بر اساس این پیش بینی، آنها می گویند آمریکا و متحدانش باید پیش از رسیدن ایران به آن مرحله، تحریم ها را علیه تهران تشدید کنند.

به گزارش رویترز، این کارشناسان همچنین توصیه کرده اند که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا باید به صراحت اعلام کند واشنگتن در چنین شرایطی با استفاده از اقدام نظامی، مانع دست یابی ایران به سلاح هسته ای خواهد شد.

این گزارش ۱۵۴ صفحه ای تحت عنوان « استراتژی منع گسترش تسلیحات اتمی امریکا در خاورمیانه» که توسط پنج کارشناس آمریکایی تدوین شده است، روز دوشنبه منتشر شد.

دیوید آلبرایت یکی از کارشناسان اتمی و رییس انستیتوی علوم و تکنولوژی امنیت در واشنگتن می گوید ایران در اواسط سال ۲۰۱۴ فرصت کافی خواهد داشت تا با استفاده از یک مرکز غنی سازی مخفی، تعداد سانتریفوژهای خود را به طور چشمگیری افزایش دهد.

آقای آلبرایت در ادامه گفت: ما فکر نمی کنیم ایران در حال حاضر دارای یک مرکز مخفی غنی سازی اورانیوم است، اما نگرانی برای ساختن چنین مرکزی به هرحال وجود دارد.
XS
SM
MD
LG